Zmiany w klasztorach. Zakonnice będą mogły zgłaszać przypadki nadużyć

Zakonnice będą mogły zgłaszać przypadki nadużyć, także seksualnych (fot. Shutterstock/LOGVINYUK YULIIA)

Zakonnice będą mogły zgłaszać przypadki nadużyć, także seksualnych, ze strony księży, biskupów, spowiedników w specjalnych punktach, które zostaną otwarte w klasztorach. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych.

Zakonnice czekały na księdza. Przyszedł do nich...papież Franciszek

To się nazywa niespodzianka! Zakonnice z klasztoru w Rzymie czekały na zwykłego księdza, który miał poprowadzić rekolekcje wielkopostne. Tymczasem...

zobacz więcej

Włoski dziennik „Il Messaggero” poinformował, że o utworzeniu takich punktów zdecydowano podczas niedawnych obrad Unii w Rzymie, a zobowiązanie do działań na rzecz zwalczania nadużyć zapisano w dokumencie końcowym.

W tekście czytamy m.in.: „W czasie zgromadzenia poruszono kwestię znaczenia tego, by przełożone generalne były świadome różnych rodzajów nadużyć władzy, jakie mogą mieć miejsce. Zostały zachęcone do rozpoczęcia otwartych rozmów z członkiniami swych zgromadzeń. Podkreślana była stale waga formacji, aby siostry nauczyły się stawiać czoło nadużyciom wszelkiego rodzaju”.

Ustępująca przewodnicząca Unii siostra Carmen Sammut, cytowana w gazecie, mówiła też o potrzebie nowego podejścia w reagowaniu na nadużycia wobec nieletnich i bezbronnych osób dorosłych w zgromadzeniach zakonnych i w całym Kościele.

O potrzebie walki z nadużyciami wobec zakonnic mówił niedawno papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielkami Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych.

– Wykorzystywanie zakonnic to poważny, ciężki problem. Jestem świadom, także tu, w Rzymie, problemów; znam informacje, jakie napływają – mówił papież w wypowiedzi skierowanej do 850 zakonnic 80 krajów, które przyjechały do Watykanu. – To nie tylko wykorzystywanie seksualne zakonnic, ale także nadużywanie władzy, sumienia. Musimy z tym walczyć – podkreślił Franciszek.

źródło:

Zobacz więcej