Marsz w rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego. Wydarzenia z udziałem dzieci bohatera

Warszawski Marsz Pileckiego w 71. rocznicę śmierci rotmistrza (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Oddajemy dziś hołd ochotnikowi do Auschwitz, twórcy konspiracji wewnątrz obozu śmierci, autorowi raportów na temat Holokaustu; Witold Pilecki – na zawsze w naszej pamięci – napisał na Twitterze szef MKiDN Piotr Gliński, który uczestniczył w sobotę w XIX Warszawskim Marszu Pileckiego. Mija 71. rocznica śmierci bohaterskiego żołnierza.

Pomyłka encyklopedii. Rotmistrz Pilecki uznany za Niemca, potem za Żyda

W znanej żydowskiej encyklopedii internetowej Jewish Virtual Library rotmistrz Witold Pilecki pojawił się jako uczestnik niemieckiego ruchu oporu....

zobacz więcej

Uczestnicy marszu organizowanemu w hołdzie Witoldowi Pileckiemu przemaszerowali do dawnego więzienia na Rakowieckiej, gdzie 25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy oprawcy zamordowali bohaterskiego rotmistrza - współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który objął marsz patronatem, podziękował organizatorom i uczestnikom wydarzenia.

Córka rotmistrza – Zofia Pilecka-Optułowicz podczas uroczystości w tworzonym właśnie w byłym więzieniu na Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wspominała, że ojciec był wyjątkowo wrażliwym człowiekiem. W uroczystościach uczestniczył też syn Witolda Pileckiego, Andrzej.

76 lat temu rtm. Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu Auschwitz

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rtm. Witold Pilecki. Wraz z nim zbiegli więźniowie Janusz Redzej i Edward...

zobacz więcej

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie wszedł w „kocioł” podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r.

Służył w AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.


W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci.

Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze; prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

źródło:

Zobacz więcej