RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż przed wyborami do PE: PiS o niecały procent wyżej niż Koalicja Europejska

Według sondażu Estymatora próg wyborczy przekroczy pięć ugrupowań (fot. PAP/Piotr Nowak)

Oddanie głosu na PiS zadeklarowało 39,2 proc. badanych, na Koalicję Europejską 38,3 proc. – wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl. Na Wiosnę według tego sondażu zagłosuje 7,9 proc., na Konfederację i Kukiz'15 – po 5,7 proc. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 37 proc.

Prezydent: Idźmy na wybory. Niech to będzie święto naszej demokracji

– W najbliższą niedzielę wybierzemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Zachęcam każdego uprawnionego do głosowania, aby...

zobacz więcej

Poniżej progu wyborczego znalazła się Lewica Razem z poparciem 2,6 proc. Na inne ugrupowania wskazało 0,6 proc. respondentów.

W przeliczeniu tych wyników na mandaty PiS mógłby liczyć na 21 miejsc w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska na 20 (21 w przypadku brexitu), a Wiosna Biedronia, a Kukiz'15 i Konfederacja na trzy mandaty.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1038 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.

źródło:

Zobacz więcej