Ruszyło śledztwo w sprawie szpitala, który miał utylizować ludzkie szczątki

Prokuratura ma wyjaśnić, czy szpital zamiast przekazywać płody z poronień do pochówku, nielegalnie je utylizował (fot. FB/Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Skwierzynie)

Gorzowska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia zwłok i szczątków ludzkich. Ma ono wyjaśnić, czy szpital w Skwierzynie zamiast przekazywać płody z poronień do pochówku, nielegalnie je utylizował – poinformował prokurator Andrzej Bogacz z Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Zapomnieli noworodka z taksówki. Znalazł go następny pasażer

Policja w Hamburgu dostała zgłoszenie od zrozpaczonych rodziców o zostawionym w taksówce noworodku. Dziecko znalazło się dopiero po dłuższej...

zobacz więcej

Zawiadomienie o możliwości popełnienia tego przestępstwa złożył właściciel jednego z zakładów pogrzebowych w Skwierzynie, który miał wcześniej umowę z miejscowym szpitalem na prowadzenie prosektorium. Jego zdaniem lecznica wbrew przepisom zamiast grzebać ludzkie płody, nakazywała je utylizować. Twierdzi również, że nadal jest w posiadaniu martwych płodów.

– Śledztwo zostało wszczęte z artykułu 262 Kodeksu karnego, mówiącego m.in. o znieważeniu ludzkich zwłok. To przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat dwóch. Sprawa została powierzona do realizacji Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu – powiedział Bogacz.

Szpital w Skwierzynie należy do Grupy Nowy Szpital Holding SA. Jak poinformowała jej rzeczniczka Marta Pióro, w lutym tego roku zmieniła się firma obsługująca szpitalne prosektorium.

„Z nieoficjalnych informacji wiemy, że do prokuratury wpłynęło zawiadomienie, ale na razie nie wiemy, czego ono dotyczy. Będziemy współpracować z prokuraturą w wyjaśnieniu tej sprawy i do czasu, kiedy prokuratura nie zakończy swojego postępowania, nie będziemy udzielać szczegółowych informacji” – napisała w przesłanym stanowisku Pióro.

źródło:

Zobacz więcej