Na Synaju odkryto najstarszy fort z czasów faraonów

Według komunikatu Ministerstwa Starożytności Egiptu fort został zbudowany w czasach panowania faraona Psametycha I (fot. Shutterstock/sinai mount)

Egipscy archeolodzy odkryli na półwyspie Synaj pozostałości starożytnego wojskowego fortu sprzed ponad 2600 lat – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Ludy stepu nie przyszły do Europy w pokoju – twierdzą duńscy i polscy uczeni

Już w 2011 r. archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli w okolicach Koszyc w Małopolsce liczący sobie według wstępnych szacunków 5 tys....

zobacz więcej

Według komunikatu Ministerstwa Starożytności Egiptu fort został zbudowany w czasach panowania faraona Psametycha I, panującego w latach 664-610 p.n.e., a jego ruiny znajdują się na stanowisku położonym obecnie na obszarze prowincji gubernatorskiej Synaj Północny.

Jak poinformował Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, budowla obronna wzniesiona z cegieł mułowych w czasach panowania XXVI Dynastii (664-525 r. p.n.e.) jest najstarszą starożytną konstrukcją tego rodzaju, jaką dotychczas odkryli archeolodzy na Synaju.

Podczas wykopalisk archeolodzy ustalili, że południowy mur fortu o długości 85 metrów zbudowano na pozostałościach jeszcze starszej budowli obronnej. Szerokość fortu wynosiła 11 metrów, a w jego obrębie znajdowało się 16 wież.

Naukowcy odsłonili też pozostałości kwater żołnierzy faraona, którzy wchodzili w skład załogi obsadzającej fort, będący ważnym elementem obrony wschodniej granicy Egiptu na Synaju w czasach XXVI Dynastii.

Według archeologa Heshama Husseina odkryte ruiny noszą wyraźne ślady zniszczeń powstałych podczas oblężenia, które doprowadziło do poważnych uszkodzeń większości budynków w bronionym forcie.

źródło:

Zobacz więcej