RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Straż pożarna: Ponad 3 tys. interwencji w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 3 348 razy ze względu na burze, deszcz i wiatr. Przy interwencjach związanych z pogodą pracowało 18 571 strażaków – powiedział rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

Wiceminister sprawiedliwości: Więźniowie pomogą w usuwaniu skutków powodzi i nawałnic

„W związku z trudną sytuacją powodziową w Małopolsce i Świętokrzyskiem poprosiłem Służbę Więzienną, aby oddelegowała więźniów do pomocy” –...

zobacz więcej

W piątek rano rzecznik KG PSP przekazał, że ze względu na opady deszczu, burze i wiatr strażacy w ciągu ostatniej doby wyjeżdżali 3 348 razy. Z czego 1 349 interwencji miało miejsce w Małopolsce, 923 na Śląsku i 373 na Podkarpaciu.

– W sumie zostało zalanych, tam były prowadzone działania, czyli wypompowywanie wody, 1959 budynków, z czego najwięcej w Małopolsce – 809, 327 na Śląsku i 278 na Podkarpaciu – wymienił Frątczak. Dodał również, że w 503 przypadkach strażacy wypompowywali wodę z różnych odcinków dróg.

W czwartek, z uwagi na zagrożenie uszkodzenia zbiornika retencyjnego, prowadzono prewencyjną ewakuację 85 osób z 35 budynków jednorodzinnych w woj. śląskim w Wilkowicach. – Patrząc na ostatnie dni, łącznie ewakuowano 134 osoby – podkreślił rzecznik PSP.

Tylko wczoraj przy interwencjach związanych z pogodą pracowało 18 571 strażaków, do działań zaangażowano 4 129 pojazdów. – Dwóch strażaków zostało rannych podczas usuwania skutków nawałnic – powiedział Paweł Frątczak.

Jak podaje Komenda Główna Straży Pożarnej, w 37 przypadkach są przekroczone stany alarmowe na wodowskazach lub rzekach, a w 92 stany ostrzegawcze.

Od wtorku straż pożarna ze względu na warunki pogodowe wyjeżdżała 6200 razy. Tylko od północy to ponad 220 interwencji.

źródło:

Zobacz więcej