RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kuba modernizuje swoje koleje

Gruntowna modernizacja kubańskich kolei potrwa do 2030 r. (fot. REUTERS/Desmond Boylan)

Kuba chce przywrócić do świetności swoją sieć kolejową, której zazdrościła jej niegdyś Ameryka Łacińska. Od poniedziałku kolej kubańska ma 80 nowych chińskich wagonów. Pozostałe z zamówionych 250 i nowe lokomotywy dotrą na wyspę jeszcze w tym roku.

Prezes PKP: Obserwujemy powrót pasażerów do pociągów

Z inwestycjami wiążą się utrudnienia, ale oferujemy usługę coraz lepszą – przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes PKP SA Krzysztof...

zobacz więcej

Większość taboru i wyposażenia kolei na Kubie ma ponad 50 lat i duża część poniewiera się na bocznicach, gdyż w ostatnich dziesięcioleciach bardzo spadła liczba pasażerów. Część pociągów elektrycznych obsługujących kiedyś lokalne połączenia zestarzała się do tego stopnia, że nie nadaje się do użytku.

Renowacja ponad 4 tys. km torów i kilkudziesięciu dworców będzie gigantycznym zadaniem.

Prace nad czteropoziomowym dworcem głównym w Hawanie, wybudowanym w 1912 r., trwają już 10 lat. Perony dworca mają blisko kilometr długości i przypominają o czasach, kiedy kolej stanowiła główny środek transportu.

Według kubańskiego Ministerstwa Transportu koleje w zeszłym roku przewiozły na wyspie 6,7 mln pasażerów, podczas gdy w 2011 r. - 11 mln.

Rząd ma nadzieję na wzrost przewozu pasażerów o milion osób w przyszłym roku.

Generalny dyrektor kubańskich kolei Eduardo Hernandez powiedział, że renowacja sieci kolejowej ma na celu zapewnienie transportu Kubańczykom, ale wyraził też nadzieję, że dzięki nowym chińskim lokomotywom i wagonom z klimatyzacją w pierwszej klasie uda się przyciągnąć turystów.

Kubańczycy płacą za bilet na trasie Hawana-Santiago równowartość około 1,5 dolara i na podróż koleją może sobie pozwolić wielu z nich.

Według Hernandeza gruntowna modernizacja kubańskich kolei potrwa do 2030 r.

Kuba jest jedynym karaibskim krajem pokrytym siecią kolejową. Miała pierwszą linię kolejową w Ameryce Łacińskiej.

źródło:

Zobacz więcej