Zachodniopomorskie i Lubuskie: Arłukowicz wygrał z Brudzińskim

Lista KE, na czele której stał Bogusław Liberadzki pokonała na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej Prawo i Sprawiedliwość, którego liderem w regionie był Joachim Brudziński (fot. TVP info)

Startujący z drugiego miejsca Bartosz Arłukowicz otrzymał według sondaży exit polls aż 233 tys. głosów w wyborach do europarlamentu w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Wygrał z „jedynką” Prawa i Sprawiedliwości, Joachimem Brudzińskim (164 tys. głosów), ale również z kandydatem z pierwszego miejsca własnej listy, Bogusławem Liberadzkim (90 tys.).

Wicepremier Szydło liderką wyborów. Prawie pół miliona głosów

471 tys. głosów, najwięcej ze wszystkich kandydatów w całej Polsce, zdobyła Beata Szydło. Urzędująca wicepremier otwierała listę Prawa i...

zobacz więcej

Zwycięzca wyborów w okręgu nr. 13 obejmującym wspomniane dwa województwa trzykrotnie zdobywał mandat poselski (w 2007 z listy SLD, w 2011 i 2015 z PO). W latach 2011–15 był ministrem zdrowia.

Joachim Brudziński został wybrany na posła na Sejm kolejno w 2005, 2007, 2011 i 2015 r. W latach 2015-18 był wicemarszałkiem Sejmu, a od 9 stycznia 2018 r. pełni urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Jeśli chodzi o podział głosów między partiami, w okręgu zgodnie z przewidywaniami wybory zdecydowanie wygrała Koalicja Europejska, uzyskując 47,9 proc. głosów., o 14,8 punktów procentowych więcej niż Prawo i Sprawiedliwość.

Region będzie reprezentowany w europarlamencie przez dwóch deputowanych KE (Bartosza Arłukowicza i Bogusława Liberadzkiego) oraz jednego deputowanego PiS (Joachima Brudzińskiego.

źródło:
Zobacz więcej