Warmia, Mazury i Podlasie: Karol Karski pokonał Tomasza Frankowskiego

Karol Karski pokonał Tomasza Frankowskiego (fot. PAP)

Prawnik i doświadczony polityk Karol Karski z ponad 175 tys. głosów został niekwestionowanym liderem w okręgu wyborczym nr 3 obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Koalicja Europejska przeciwstawiła liderowi listy PiS zawodnika również doświadczonego, ale w innej dziedzinie. To czterokrotny król strzelców polskiej ekstraklasy, Tomasz Frankowski. Poparło go ponad 119 tys. wyborców.

„Wyniki wyborów pokazały dużą polaryzację na scenie politycznej”

Wyniki dwóch głównych ugrupowań potwierdzają prognozy sondażowe. Większość sondaży też pokazywało przewagę PiS-u i to się utrzymało – wskazał w...

zobacz więcej

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w trzecim okręgu 46,9 proc. głosów, a Koalicja Europejska – 34 proc.

Dla Karola Karskiego to druga kadencja, zasiadał w ławach wspólnotowej legislatywy w ciągu ostatnich pięciu lat. Wcześniej, od 2005 do 2011 r. zasiadał w Sejmie RP, gdzie również zajmował się sprawami integracji europejskiej (był szefem trzech komisji, w tym integracji europejskiej i komisji nadzwyczajnej, zajmującej się m. in. implementacją Europejskiego Nakazu Aresztowania).

Tomasz Frankowski bardziej jest znany z kariery sportowej. Był zawodnikiem Jagiellonii Białystok. „Franek łowca bramek” grał w kolejnych drużynach i w reprezentacji prawie 25 lat (od 1990 do 2013 r.) czterokrotnie zyskując tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy.

W politykę zaangażował się jeszcze przed końcem kariery, przystępując przed wyborami prezydenckimi w 2010 r. do honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego. Pięć lat później także poparł kandydata PO, wówczas urzędującego prezydenta.

źródło:
Zobacz więcej