RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sto lat relacji dyplomatycznych. Polsko-japoński jubileusz

W 2019 r. w Polsce i w Japonii odbywają się imprezy związane z jubileuszem    (fot. Materiały prasowe)
W 2019 r. w Polsce i w Japonii odbywają się imprezy związane z jubileuszem (fot. Materiały prasowe)

Sto lat temu Polska i Japonia nawiązały stosunki dyplomatyczne. W długiej historii naszych relacji możemy znaleźć takie epizody, jak ocalenie przez Japonię 763 polskich dzieci z Syberii w latach 1920-1922. W dowód wdzięczności Polacy zaprosili japońskie dzieci z terenów poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Kobe w 1995 r. oraz we wschodniej Japonii – w 2011 r.

Japonia ma nowego cesarza. Rozpoczęła się era „Pięknej harmonii”

Nowym cesarzem Japonii oficjalnie został 59-letni Naruhito. We wtorek abdykował jego ojciec, dotychczasowy monarcha, 85-letni Akihito. Formalnie...

zobacz więcej

Według historyków pierwszym Japończykiem, który przybył do Polski, był major Fukushima Yasumasa, podróżujący samotnie na koniu z Berlina do Władywostoku w latach 1892-1893. Na polecenie władz Japonii gromadził on informacje o sile militarnej europejskich państw, głównie sąsiada – Rosji. Wojskowy nawiązał wtedy także kontakty z Polakami działającymi w ruchach niepodległościowych i zesłańcami na Syberię. Dzięki sprawozdaniom majora Japończycy poznali tragiczne losy Polski pod zaborami.

Polacy do Kraju Kwitnącej Wiśni dotarli pod koniec XIX wieku. Wśród nich znaleźli się dwaj zesłańcy na Syberię, pisarz Wacław Sieroszewski i etnolog Bronisław Piłsudski. Znaczny wzrost zainteresowania Polaków Japonią nastąpił w trakcie wojny japońsko-rosyjskiej (1904-1905). Zrodziły się wówczas nadzieje na pokonanie Rosji i odzyskanie niepodległości.

W Japonii drzemka to obowiązek służbowy

Sypialnie z aromaterapią i drzemka wpisana w obowiązki służbowe – tak niektóre z japońskich firm walczą z bezsennością wśród swoich pracowników.

zobacz więcej

Rocznicowe logo

Podczas ubiegłorocznych rozmów szefów dyplomacji Polski i Japonii, ministrowie Jacek Czaputowicz i Taro Kono zaprezentowali oficjalne logo rocznicowe. Symbol wykorzystuje kolory flag obu krajów – biały i czerwony oraz symbolizuje intencję dalszego pomyślnego rozwoju relacji japońsko-polskich.

W Warszawie odbyło się także uroczyste przyjęcie „Smaki Japonii – Taste of Japan” – zorganizowane przez japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa z okazji setnej rocznicy nawiązania polsko–japońskich stosunków dyplomatycznych oraz wejścia w życie porozumienia gospodarczego między Unią Europejską i Japonią.

W ciągu całego bieżącego roku w Polsce i w Japonii odbędzie się wiele różnorodnych wydarzeń politycznych, gospodarczych, naukowych, kulturalnych, artystycznych i sportowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej