
Jesteśmy po to, żeby stwarzać dobre warunki dla rozwoju gospodarczego – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w Łodzi, w czwartek, uczestniczył w kongresie branży AGD.
Na tle unijnych gospodarek, w tym m.in. wzrostu w Niemczech, gdzie w pierwszym kwartale tego roku zanotowano wzrost zaledwie o 0,4 proc., Polska...
zobacz więcej
– Jesteśmy po to, żeby stwarzać dobre warunki dla rozwoju gospodarczego, w tym dla poszczególnych branż. Nie wyróżniamy, nie predestynujemy poszczególnych branż, ale generalnie jesteśmy odpowiedzialni, by rozwój gospodarczy w Polsce był swobodny i by tworzyć najlepsze warunki do tego, żeby mógł być zrealizowany. Przyczynia się do tego głównie prywatna przedsiębiorczość; niezależnie od tego, że dbamy także o firmy państwowe, że państwo jest odpowiedzialne za infrastrukturę – podkreślił Gliński.
Jak zaznaczył, obowiązkiem rządu jest zapewnianie szeroko rozumianego i wielowymiarowego bezpieczeństwa w obszarze gospodarczym.
– Sukces w branży AGD, jak się wydaje, jest przede wszystkim związany w ogóle z sukcesem polskiej gospodarki i odwrotnie; to są dziedziny powiązane, czy raczej występuje tu sprzężenie zwrotne. Oddolna przedsiębiorczość, także wynikająca z konkurencji pomiędzy różnymi firmami, powoduje dynamiczny rozwój, który przekłada się na dobre wyniki całej gospodarki – mówił wicepremier.
Premier chwali się w nowym spocie wyborczym osiągnięciami gospodarczymi i realizacją społecznych projektów. Zapewnia, że oba te elementy łączy...
zobacz więcej
„Racjonalni konsumenci”
Wicepremier zwrócił uwagę na efekty, jakie wywołało wsparcie ekonomiczne udzielone „milionom Polaków”. W jego opinii sprawiło to, że stali się oni „racjonalnymi konsumentami”.
– Pojawiło się sprzężenie zwrotne pomiędzy innowacyjnością, która jest cechą branży AGD i nowymi potrzebami, formułowanymi przez dynamicznie rozwijającą się klasę średnią. Coraz więcej wymagających konsumentów jest nastawionych na nowości – zaznaczył.
Odbywający się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łodzi dwudniowy kongres branży AGD, współorganizowany przez Związek Pracodawców AGD – APPLiA Polska, jest największą tego typu imprezą w Europie. Uczestniczy w niej ok. trzystu gości - przede wszystkim przedstawiciele wiodących producentów AGD, m.in. BSH, Indesit Whirlpool, Miele, Amica czy Electrolux.
Globalne firmy AGD posiadają w Polsce 30 fabryk. Zatrudniają bezpośrednio prawie 30 tys. pracowników, a pośrednio prawie 100 tys. Branża AGD produkuje w Polsce ponad 22 mln sztuk sprzętu rocznie i odbiera prawie 160 tys. ton elektroodpadów; ich recykling co roku kosztuje ponad 100 mln zł. Szacuje się, że w polskich domach codziennie pracuje około 100 mln sztuk sprzętu AGD.