Nastolatek po kłótni z matką dokonał wynalazku i wygrał nagrodę [WIDEO]

Na razie nie ma mowy o komercjalizacji wynalazku, ale bardzo możliwe, że już wkrótce do 12-latka zgłosi się jakaś firma (fot. YT/Mr Anderson)

Dwunastoletni Lu Jiezhen z Chin pewnego razu zapomniał schować prania przed deszczem. Chłopiec postanowił więcej nie popełnić tego błędu i stworzył suszarkę do ubrań, która sama wykrywa opady i chowa pranie.

Pojawia się i znika. Polski wynalazek może podbić świat

Biotworzywo składające się głównie ze skrobi wynaleźli chemicy z Politechniki Gdańskiej. Może ono służyć np. do wyrobu jednorazowych naczyń, które...

zobacz więcej

Chłopiec zaczął myśleć o automatycznej suszarce po awanturze z matką. Poszło o pranie. Kobieta musiała wyjść z domu, a że wcześniej powiesiła na dworze mokre rzeczy – poprosiła syna, żeby monitorował pogodę i gdyby zaczęło padać, schował je do środka. 12-latek zapomniał schować prania, za co spotkała go kara.

Chłopak poprosił nauczycieli i ojca o pomoc w opracowaniu wynalazku. Przez kilka miesięcy wspólnie pracowali nad automatyczną suszarką do ubrań.

Prototyp postanowili przedstawić na 34. Dziecięcym Konkursie Wynalazków Naukowych i Technologicznych Regionu Autonomicznego Kuangsi. Sędziowie jednogłośnie uznali 12-latka za zwycięzcę.

Suszarka posiada kilka czujników wykrywania kropli deszczu. W momencie, gdy zaczynają się opady, specjalnie zaprojektowany mechanizm wycofuje wieszaki i ukrywa je pod daszkiem.

Czujniki sprawdzają także wilgotność ubrań. Jeśli urządzenie wykryje, że są już suche, automatycznie chowa je pod daszek.

źródło:
Zobacz więcej