RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Podwyżki dla naukowców za dwa lata”

Minister Elżbieta Kudrycka była gościem „Minęła dwudziesta” w TVP Info

– W 2012 roku będzie znaczące dofinansowanie nauki, a podwyżki ruszą najpóźniej w styczniu 2013 roku – zapowiedziała w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Dodała, że podpisane dziś przez prezydenta ustawy reformujące system szkolnictwa wyższego doprowadzą do sytuacji, gdzie „student będzie najważniejszym partnerem uczelni”.

Większe nakłady na naukę mamy zapisane w skorygowanym dzisiaj planie finansów do 2014 roku. Dajemy sobie półtora roku na wdrożenie zmian zaproponowanych w ustawach. Potem ruszą podwyżki – powiedziała.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawy reformujące szkolnictwo wyższe. Do najważniejszych zapisów należy wprowadzenie opłat za drugi kierunek studiów. Ograniczona zostanie też możliwość pracy profesora na kilku uczelniach na raz. Ustawy likwidują też na uczelni stanowisko docenta.

Zdaniem minister nauki, ustawy „ograniczą złe cechy szkolnictwa wyższego”. – Każde studia tworzą u absolwentów wartość dodaną. Zależy nam na tym, by ta wartość była jak największa. Świat staje się coraz bardziej konkurencyjny. Mamy fantastycznych młodych ludzi, którzy nie mają kompleksów. Powinni być wykorzystywani do budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce – wyjaśniła.

Jej zdaniem, po wejściu ustaw w życie, uczelnie zamiast masowo produkować absolwentów, zaczną kształcić studentów w kierunkach, na jakie jest zapotrzebowanie. – Uczelnie będą miały obowiązek monitorować losy absolwentów. Od tego, jak absolwenci radzą sobie na rynku pracy, będzie zależeć, czy uczelnia uzyska środki na kształcenie – wyjaśniła prof. Kudrycka. – Zależy nam na stworzeniu mechanizmów, które spowodują większą konkurencję o jakość między uczelniami, jednostkami na uczelniach oraz samymi wykładowcami i studentami – dodała.

Zaznaczyła, że dzięki ograniczeniu wieloetatowości profesorów kadra naukowa będzie bardziej dostępna dla studentów. Zmiany mają też zapewnić zacieśnienie współpracy uczelni z podmiotami gospodarczymi. – Wymusimy na uczelniach, by w okresie zmian wspierały się tworzeniem specjalnych kierunków adresowanych na potrzeby pracodawców – powiedziała.

Dodała, że firmy będą też łożyć większe środki na badania. – Niedawno przeprowadzaliśmy nowelizację ustawy o innowacyjności. Stopniowo dojdziemy do tego, by druga strona była bardziej zainteresowana inwestowaniem w badania i rozwój – wyjaśniła minister nauki.

źródło:
Zobacz więcej