RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„GW” udostępnia zdjęcie prezesa PiS. Źródłem firma, która robi interesy w Rosji?

City Security prowadzi monitoring budynku w którym mieszka prezes TK (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

„Gazeta Wyborcza” opublikowała zdjęcia z monitoringu budynku przy al. Szucha w Warszawie, w który mieszka prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Widać na nich, jak z budynku wychodzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Za monitoring odpowiada City Security. Prezes tej firmy Beniamin Krasicki mówił „GW” w 2013 r., że City Security od 2010 r. prowadzi interesy w Moskwie, Sankt Petersburgu i Kijowie. – Branża ochroniarska w Rosji jest całkowicie kontrolowana przez byłych funkcjonariuszy KGB i GRU – mówił wtedy gazecie informator.

Bizneswoman reprezentowała Polskę na Krymie? MSZ: Nie konsultowała tego z nami

Angelika Jarosławska, koordynator projektu klastrowego Polska 3.0, wzięła udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Jałcie, położonej na...

zobacz więcej

W 2013 r. „Gazeta Wyborcza” opisywała kulisy dymisji szefa Kontrwywiadu Wojskowego gen. Noska. Według dziennika powodem dymisji było dopuszczenie do przetargu na ochronę lotnisk wojskowych w Malborku i Pruszczu Gdańskim firmy, która ma związki z Rosją. Chodzi o firmę City Security.

„Skąd nasza obecność na rynku rosyjskim? Cztery lata temu na wakacjach w Grecji poznałem moją żonę, która jest Rosjanką. Żaden wywiad nie mógł maczać w tym palców. Ona pochodzi z Sankt Petersburga, już podczas pierwszej wizyty u jej rodziny powiedziałem, że chciałbym wejść na rynek rosyjski. I mogę powiedzieć, że to się udało” – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” prezes firmy Beniamin Krasicki.

W zeszłym roku do składu Rady Nadzorczej City Security dołączyła Angelika Jarosławska, o której było głośno miesiąc temu. Pochwaliła się wtedy udziałem w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Jałcie. Konferencja odbywała się pod hasłem „Krym, Rosja, świat. Nowa międzynarodowa rzeczywistość”. Na Twitterze Jarosławska napisała, że „miała honor reprezentować Polskę”.

Portal tvp.info pytał wtedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czy wiedziało o udziale Jarosławskiej w tym forum. MSZ zaprzeczyło i poinformowało, że jej udział nie był konsultowany z tym resortem.

To właśnie City Security odpowiada za ochronę apartamentu, w którym mieszka prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska. Zdjęcia z monitoringu tego budynku opublikowała dziś "Gazeta Wyborcza". Widać na nich jak do środka wchodzi Jarosław Kaczyński.


Jak ustalił portal tvp.info formalnie dostęp do nagrań oprócz odpowiednich służb może uzyskać jedynie inspektor firmy ochroniarskiej Piotr Chmielewski oraz administracja budynku. Chmielewski nie odbiera od nas telefonów, a administracja odesłała nas do zarządcy, z którym również nie udało nam się skontaktować.

źródło:
Zobacz więcej