Na południu kraju wciąż niebezpiecznie. Zagrożenie podtopieniami

1890 interwencji od środy do czwartkowego poranka podjęli ratownicy straży pożarnej ze względu na intensywny deszcz, przybory wód i silny wiatr, głównie na południu kraju. W środę zalanych zostało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu poziom wody przekroczył stany alarmowe.

Wiceminister sprawiedliwości: Więźniowie pomogą w usuwaniu skutków powodzi i nawałnic

„W związku z trudną sytuacją powodziową w Małopolsce i Świętokrzyskiem poprosiłem Służbę Więzienną, aby oddelegowała więźniów do pomocy” –...

zobacz więcej

Jak przekazał rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, 1725 akcji strażacy przeprowadzili w środę, z czego najwięcej na Podkarpaciu - 772, w Małopolsce - 367 i w woj. świętokrzyskim - 141.

Interwencje najczęściej związane były z intensywnym deszczem na południu kraju. Spośród 1062 takich akcji najwięcej miało miejsce na Podkarpaciu - 387, 196 w Świętokrzyskiem i 192 w Małopolsce. Działania strażaków w takich wypadkach polegają m.in. na wypompowywaniu wód z zalanych budynków i dróg. Tego dnia 1054 razy ratownicy wyjeżdżali do zalanych budynków, z czego ponad połowa przypadków dotyczyła Podkarpacia, i 246 razy - do zalanych dróg.

427 akcji było wynikiem przyborów wód, znów głównie w województwie podkarpackim (315), a także w Małopolsce (56) i na Opolszczyźnie (24). Strażacy umacniają, naprawiają i patrolują wały przeciwpowodziowe oraz zabezpieczają budynki przez zalaniem.

Z kolei 171 interwencji przeprowadzono w związku z silnym wiatrem. W tym przypadku najtrudniej było na Śląsku, gdzie takich zdarzeń było 31, na Lubelszczyźnie - 26 i w Małopolsce - 20. Wiatr w środę uszkodził 23 budynki.

Również w nocy strażacy prowadzili działania. Zgodnie z danymi na godz. 5 od północy interweniowali 165 razy. 111 akcji związanych było z deszczem, 43 z przyborami wód, a 11 - z silnym wiatrem.

Frątczak poinformował, że w 21 miejscach na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Górnym i Dolnym Śląsku poziom wody przekroczył stany alarmowe. W 86 przypadkach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. Łącznie od wtorku do godzin porannych w czwartek strażacy podjęli 3017 interwencji.

źródło:

Zobacz więcej