RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Izrael ogranicza obszar połowów rybakom ze Strefy Gazy

Obszar połowów dla palestyńskich rybaków zmniejszych się z 28 do 19 km (fot. Wiki/Ramez Habboub)
Obszar połowów dla palestyńskich rybaków zmniejszych się z 28 do 19 km (fot. Wiki/Ramez Habboub)

Izrael ograniczył z 28 do 19 km obszar połowów na Morzu Śródziemnym dla rybaków ze Strefy Gazy. To reakcja na wypuszczanie z palestyńskiej enklawy płonących balonów, które powodują szkody na południu państwa żydowskiego.

Eskalacja przemocy w Strefie Gazy. Izrael zamyka przejścia graniczne

W odpowiedzi na ostrzał rakietowy przeprowadzony przez Palestyńczyków, władze Izraela zamknęły w sobotę przejścia graniczne ze Strefą Gazy oraz...

zobacz więcej

Według izraelskich władz palestyńscy bojownicy wypuszczają coraz więcej płonących balonów, a także balonów w materiałami wybuchowymi, które powodują pożary niszczące głównie izraelskie uprawy i lasy.

Na początku maja doszło do największej od pięciu lat eskalacji przemocy między Izraelem a Palestyńczykami w rejonie Strefy Gazy. Z palestyńskiej enklawy odpalono na państwo żydowskie około 700 pocisków rakietowych. W wyniku ostrzału zginęło czterech Izraelczyków.

W izraelskich atakach odwetowych życie straciło 25 Palestyńczyków, w tym 10 bojowników Hamasu, islamistycznej organizacji, która od 2007 r. kontroluje Strefę Gazy. Sytuacja uspokoiła się po wejściu w życie rozejmu.

Izraelska telewizja poinformowała, że negocjatorzy Izraela i Hamasu porozumieli się w kwestii sześciomiesięcznego zawieszenia broni. Obie strony zdementowały jednak tę informację.

Od marca zeszłego roku Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem, żądając zniesienia izraelskiej blokady Strefy Gazy i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli bądź, z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej