Gowin o słowach Cimoszewicza: Haniebnie antypolskie

Wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk/TT)

Tak haniebnie antypolskich słów nie spotkałem wśród najbardziej antypolsko nastawionych Żydów w Izraelu – przekonywał wicepremier Jarosław Gowin, komentując wypowiedź byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza o zwrocie mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu.

Kaczyński: Nikt z Koalicji Europejskiej nie odciął się od słów Cimoszewicza

– Tylko władza Prawa i Sprawiedliwości jest jedyną prawdziwą gwarancją tego, że nie będziemy płacić żadnych roszczeń związanych z II wojną światową...

zobacz więcej

– W naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą holokaustu – ocenił Cimoszewicz na antenie TVN24. Słowa te padły w kontekście dyskusji wokół Ustawy 447. Przepisy w maju zeszłego roku podpisał prezydent USA Donald Trump. Ustawa dotyczy mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu.

Do słów odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Mamy do czynienia z czymś, co jest moralnie absurdalne. Na tego rodzaju roszczenia się nie godzimy i nie zamierzamy niczego płacić. To Niemcy napadli na Polskę, wymordowali prawie wszystkich Żydów. Ci, którzy przeżyli, zostali uratowani przez Polaków. (…) Chcę to mocno podkreślić, że nie ustawy, ale władza PiS jest jedyną prawdziwą gwarancją, że nie będziemy płacić i nie poniesiemy szkód godnościowych – przekonywał.

Wicepremier Gowin napisał na Twitterze, że wypowiedź Cimoszewicza jest „hańbiąca” i „antypolska”.


źródło:
Zobacz więcej