Koniec ewakuacji schroniska „Czekadełko”. Wszystkie zwierzęta już bezpieczne

Akcja ewakuacyjna schroniska „Czekadełko” w Wadowicach Górnych zakończona. Wszystkie psy są bezpieczne – poinformowała placówka na swojej stronie na Facebooku. Zwierzęta znajdują się w domach tymczasowych.

Toną psy w schronisku „Czekadełko”

Toną psy w schronisku w Wadowicach Dolnych. Woda przerwała wał i zalewa schronisko. O łódź lub motorówkę, którą można by było przewieźć psy, proszą...

zobacz więcej

– Jesteśmy gotowi, żeby podjąć stanowcze i skuteczne działania, sytuacja jest pod kontrolą. Zarówno wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, żeby nieść pomoc pokrzywdzonym powodzią – mówił minister po zakończeniu odprawy. – Oceniamy sytuację i reagujemy – zapewnił.

Po godz. 20 schronisko na swojej stronie na Facebooku poinformowało, że wszystkie psy udało się ewakuować i są bezpieczne. Zwierzęta trafiły do tymczasowych domów.Jak przekazał portalowi tvp.info mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, akcja ewakuacyjna zakończyła się po godz. 19. Brali w niej udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej z powiatu mieleckiego i wolontariusze. Zwierzęta przetransportowano za pomocą łódek.

– Zostały przekazane właścicielce schroniska, które rozdysponowała je po wolontariuszach, chętnych udzielić zwierzętom schronienia – dodał Betleja.

W Nisku (woj. podkarpackie) Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, podczas której odebrał meldunki na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią.

Szef resortu obrony zapewnił też, że „w ciągu kilku godzin” żołnierze WOT stawią się w miejscach, w których ich wsparcie dla straży pożarnej „jest niezbędne”. – Wojsko jest gotowe, żeby wspierać straż pożarną; jest już na miejscu – dodał. Minionej nocy intensywnie padał deszcz; spowodował podtopienia na południu kraju.

źródło:
Zobacz więcej