RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd uchyla decyzję komisji weryfikacyjnej. „Duchy mogą mieć w Warszawie kamienice”

Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej jest rozczarowany uchyleniem przez sąd decyzji komisji: „Ręce nie mają gdzie opadać” (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej jest rozczarowany uchyleniem przez sąd decyzji komisji: „Ręce nie mają gdzie opadać” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej z września zeszłego roku, dotyczącą nieruchomości przy ul. Smolnej 32. „Ręce nie mają gdzie opadać. Duchy mogą mieć kamienice w Warszawie” – skomentował decyzję sądu wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta na Twitterze. To trzecie merytoryczne rozstrzygnięcie komisji, które zostało uchylone przez sąd administracyjny.

Komisja weryfikacyjna podjęła decyzje ws. Melsztyńskiej 6 i Emilii Plater 12

Komisja weryfikacyjna wydała decyzję o uchyleniu odszkodowań za nieruchomość położoną przy ul. Melsztyńskiej 6, a w sprawie Emilii Plater 12...

zobacz więcej

Na początku kwietnia WSA uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej dotyczące nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44.

Środowe orzeczenie WSA dotyczyło zaś rozstrzygnięć zapadłych przed komisją weryfikacyjną 17 września zeszłego roku. Komisja stwierdziła wtedy nieważność decyzji zwrotowej ws. nieruchomości przy ul. Smolnej 32.

– Wydając decyzję reprywatyzacyjną, w której jako strony wskazano osobę nieżyjącą, organ uchybił elementarnym obowiązkom polegającym na poprawnym ustaleniu stanu faktycznego. Mówimy o przypadku Smolnej 32, gdzie znów reprywatyzowana była ona na prawie 150-letnie „duchy” – mówił wtedy przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Najnowszą decyzję skomentował na Twitterze Sebastian Kaleta.

Skargi na rozstrzygnięcie komisji złożyli do WSA beneficjanci decyzji zwrotowej i – w zakresie uzasadnienia decyzji – m.st. Warszawa.

Sąd wskazał w uzasadnieniu orzeczenia zapadłego po kilkugodzinnej rozprawie, że w sprawie tej nie doszło do „rażącego naruszenia prawa”, które mogłoby uzasadniać stwierdzenie nieważności decyzji zwrotowej.

Kolejne decyzje reprywatyzacyjne wydane z naruszeniem prawa

Decyzje reprywatyzacyjne ws. nieruchomości przy Jana Kazimierza 1/29 i Nowy Świat 28 w Warszawie zostały wydane z naruszeniem prawa – przekazał we...

zobacz więcej

W sprawie Smolnej 32 w 1948 r. jeden z przedwojennych współwłaścicieli nieruchomości złożył wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu. Orzeczeniem administracyjnym z 1955 r. Prezydium Rady Narodowej odmówiło ustanowienia prawa wieczystego użytkowania do gruntu.

Powyższe orzeczenie zostało utrzymane w mocy decyzją Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z 1955 r. Ostatecznie decyzja Ministra Infrastruktury wydana w 2004 r. stwierdziła nieważność powyższych rozstrzygnięć.

Prezydent Warszawy w październiku 2008 r., po ponownym rozpoznaniu wniosku dekretowego, wydał decyzję reprywatyzacyjną ustanawiając prawo użytkowania wieczystego. Jednak dwoje z beneficjentów decyzji reprezentowanych było wtedy przez kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, przy czym osoby te od wielu lat już nie żyły.

Dopiero w sierpniu 2015 r. prezydent stolicy wydał decyzję zmieniającą, w której jako beneficjentów w miejsce osób zmarłych wskazano ich spadkobierców.

Jak wskazywała komisja, w związku z tym decyzja z 2008 r. – jako wydana wobec osób zmarłych – musiała zostać uznana za nieważną.

– Żeby mówić o rażącym naruszeniu prawa, nie wystarczy, żeby został naruszony przepis, bo niewątpliwie w tej sprawie został naruszony, ale trzeba też brać pod uwagę, jakie skutki to naruszenie wywołało: społeczne, gospodarcze, ekonomiczne. W ocenie sądu te skutki (...) są do zaakceptowania zgodnie z zasadami praworządnego państwa – powiedziała uzasadniając wyrok sędzia WSA Jolanta Dargas.

Orzeczenie WSA jest nieprawomocne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej