Sąd potwierdził dożywocie dla lewackiego terrorysty z Włoch

Cesare Battisti podczas zatrzymania (fot. REUTERS/Max Rossi)

Sąd przysięgły w Mediolanie potwierdził wyrok dożywotniego więzienia dla lewackiego terrorysty Cesarego Battisti. Battisti, który wymykał się włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości przez 38 lat, w styczniu tego roku został schwytany w Boliwii i wydany władzom włoskim.

Boliwia: Po 38 latach schwytano włoskiego lewackiego terrorystę

W Santa Cruz, największym mieście Boliwii, po 38 latach schwytano lewackiego terrorystę winnego współudziału w zamachach, w których zginęły cztery...

zobacz więcej

Battisti został skazany na dożywocie w 1979 r. za udział w czterech zamachach, w których zastrzelił dwóch policjantów. Dwa lata później uciekł z więzienia we Włoszech do Francji, która wówczas udzielała schronienia terrorystom wyrzekającym się przemocy.

Francuski sąd odmówił Włochom ekstradycji; uznał, że Battisti nie był związany z terroryzmem i nie dążył do obalenia włoskiego rządu.

We Francji zasłynął on jako autor poczytnych powieści kryminalnych.

Gdy w 2002 r. groziła mu ekstradycja do Włoch, grupa francuskich intelektualistów pomogła mu uciec do Brazylii. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości odrzucił wnioski strony włoskiej o przekazanie uciekiniera. Dopiero zwycięzca ostatnich wyborów prezydenckich Jair Bolsonaro obiecał włoskim władzom, że przekaże im skazańca.

W grudniu 2018 r. brazylijski Sąd Najwyższy wydał nakaz aresztowania włoskiego terrorysty, ale ten zbiegł. Na początku tego roku został zatrzymany w Boliwii przez włoskich agentów Interpolu.

Pod koniec marca Battisti przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Sąd odrzucił jego wniosek o zamianę dożywocia na 30 lat więzienia; w przypadku przyjęcia wniosku terrorysta miałby szansę już po 3,5 roku więzienia dostawać urlopy i najdalej po 20 latach wyjść na wolność.

źródło:
Zobacz więcej