RAPORT

Pogarda

Kaczyński: Nikt z Koalicji Europejskiej nie odciął się od słów Cimoszewicza

Najnowsze

Popularne

– Tylko władza Prawa i Sprawiedliwości jest jedyną prawdziwą gwarancją tego, że nie będziemy płacić żadnych roszczeń związanych z II wojną światową – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Wiceszef MSZ o słowach Cimoszewicza: Współwinni politycy Konfederacji i Kukiz’15

Współwinnymi takich wypowiedzi polityków Koalicji Europejskiej są politycy Konfederacji i Kukiz’15, którzy niestety próbują grać tematem ustawy 447...

zobacz więcej

Na briefingu szef PiS odniósł się do wcześniejszej wypowiedzi kandydata Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego Włodzimierza Cimoszewicza, który w TVN24 powiedział m.in., że „w naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą Holokaustu”.

Był to komentarz do wypowiedzi m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział, że rząd przyjmie prawo, które zabezpieczy Polskę przed jakimikolwiek roszczeniami związanymi z II wojną światową.

– Wypowiedź pana Cimoszewicza jest pełna wielkiej niechęci do Polski i Polaków. To charakterystyczne, ale zdumiewające, że nikt z Koalicji Europejskiej się od tego nie odciął. Wobec tego trzeba to traktować jako stanowisko całej Koalicji Europejskiej – skomentował Kaczyński.

– My na tego rodzaju roszczenia się nie godzimy i nie mamy zamiaru niczego płacić. To Niemcy napadli na Polskę – podkreślił prezes PiS.

– Tylko władza Prawa i Sprawiedliwości jest jedyną prawdziwą gwarancją tego, że nie będziemy płacić, że nie poniesiemy ogromnych szkód finansowych i, co jeszcze ważniejsze – wielkich szkód godnościowych, refutacyjnych – podkreślił Kaczyński.

W ocenie szefa PiS wypłacanie odszkodowań przez Polskę oznaczałoby nic innego „jak przyznanie, że my byliśmy w istocie sojusznikiem Hitlera”. – Nigdy się na to nie zgodzimy – powiedział.

– Każdy, kto głosuje na Koalicję Europejską, czyli w gruncie rzeczy na Platformę Obywatelską z dodatkami, i każdy, kto głosuje na te mniejsze partie, które często są bardzo wojownicze, bardzo bojowe, ale które w gruncie rzeczy nie mogą tu odegrać większej roli – każdy, kto w ten sposób czyni, po prostu prowadzi do tego, że będziemy po raz kolejny poddani różnego rodzaju represjom ekonomicznym i będziemy także straszliwie poniżeni – zaznaczył

– Na to nie ma zgody i jedyną gwarancją jest władza Prawa i Sprawiedliwości i zwycięstwo PiS także w tych wyborach, stąd wezwanie: głosujcie państwo na Prawo i Sprawiedliwość, na listę nr 4 – dodał Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej