Kwieciński: Polska otrzyma 5,1 mld euro z rezerwy wykonania

Polska jest „absolutnym liderem” w wydatkowaniu środków unijnych (fot. Shutterstock)

Polska otrzyma 5,1 mld euro z tzw. rezerwy wykonania, wypłacanej za sprawne wydatkowanie środków unijnych na lata 2014-2020, niezależnie od tego, czy dojdzie do brexitu i na jakich warunkach – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński: Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-13

Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-13 – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński....

zobacz więcej

Minister powołał się na pisemne zapewnienie przekazane do jego resortu przez Komisję Europejską. – Środki z tzw. rezerwy wykonania nie tylko zostają w Polsce, zostają w programach, które tą rezerwą wykonania dysponują, ale mamy zapewnienie pisemne z Komisji Europejskiej, że środki z tej rezerwy będą mogły być wykorzystywane przez Polskę i inne kraje członkowskie, niezależnie od tego, jak będą toczyły się dalsze rozmowy w Wielką Brytanią i czy dojdzie do brexitu, z umową czy bez umowy – zaznaczył Kwieciński podczas konferencji gospodarczej Impact'19 w Krakowie.

Jak podkreślił, strona polska „w zeszłym roku bardzo pracowała, żeby spełnić wymogi rezerwy wykonania”, zarówno dotyczące wskaźników ilościowych wydatkowania środków unijnych, jak i jakościowych, dotyczących sposobu ich wykorzystania.

Rezerwa wykonania to premia za sprawne inwestowanie środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Stanowi ona „zamrożone” 6 proc. części puli dla Polski na lata 2014-2020. W kwocie 5,1 mld euro, 1,9 mld euro przypada na programy regionalne, a 3,2 mld euro na programy krajowe. Do tej pory istniała obawa, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE mogło oznaczać konieczność przesunięć w ramach unijnego budżetu, które pozwoliłyby uzupełnić lukę wynikającą z brexitu.

Minister Kwieciński podkreślił, że Polska jest „absolutnym liderem” w wydatkowaniu środków unijnych. – Polska dobrze korzysta ze wszystkich funduszy europejskich i wszystkie pieniądze, które zostały przekazane przez Komisję Europejską zostały w Polsce – zaznaczył.

źródło:

Zobacz więcej