RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Słowa Cimoszewicza przeczą polskiej racji stanu”

W ocenie Cimoszewicza obrona Polski przed ustawą 447 to „kompromitacja” (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Słowa Cimoszewicza o ustawie 447 są kompletnie niezrozumiałe. Stoją w sprzeczności z polską racją stanu i interesem naszego państwa. Były premier i minister spraw zagranicznych szkodzi Polsce – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info Artur Wróblewski, amerykanista i politolog z Uczelni Łazarskiego.

Cimoszewicz o obronie przed ustawą 447: To kompromituje nasz kraj

– To jest coś, co kompromituje nasz kraj po raz kolejny: za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy, tylko dlatego,...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przyjmie prawo, które zabezpieczy Polskę przed jakimikolwiek roszczeniami związanymi z II wojną światową. Komentując tę deklarację Cimoszewicz powiedział w TVN24 m.in., że „w naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą Holokaustu”.

Do słów Cimoszewicza, który jest „jedynką” na warszawskiej liście KE w eurowyborach, odniósł się w rozmowie z portalem tvp.info politolog Artur Wróblewski. W jego ocenie słowa Cimoszewicza o ustawie 447 i o sprzeciwie wobec niej polskich władz są „sprzeczne z polską racją stanu”.

– Tę wypowiedź postrzegam jako niezrozumiałą kwestię. Polska racja stanu wymaga obrony interesów Polski i ta racja stanu wymaga, by przeciwstawiać się wszystkim roszczeniom, szczególnie kompletnie nieuzasadnionym – zaznaczył.

– Cimoszewicz przeczy polskiej racji stanu, szkodzi jej, krytykując polskich decydentów, którzy jednoznacznie potępiają nagonkę, która ma obecnie miejsce wobec Polski – stwierdził. Dodał, że ustawa 447 może stanowić narzędzie dyplomatyczne, narzędzie szantażu.

Wróblewski odniósł się też do słów Cimoszewicza o „graniu antysemityzmem”. – To przejaw pewnego cynizmu w polityce. Dawno dało się zauważyć tendencję i wybieg, który wykorzystują środowiska żydowskie i polityków izraelskich, by wszelką ich krytykę natychmiast podpinać i utożsamiać z antysemityzmem – dodał.

źródło:
Zobacz więcej