Timmermans wspiera Biedronia. „Polska ma długą i smutną historię”

Frans Timmermans przebywa w Warszawie od wtorku (fot. PAP/Marcin Obara)

– Jeśli chcecie Polski, która przewodzi w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady Unii Europejskiej i działajcie zgodnie z nimi – mówił w Warszawie wiceszef KE Frans Timmermans. Dodał, że jedną z fundamentalnych zasad UE jest niezależność sądów.

Dyrektor programowy Wiosny: Timmermans wesprze naszych kandydatów do PE

– Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podczas swojej wizyty w Warszawie udzieli mocnego wsparcia Wiośnie i jej kandydatom do...

zobacz więcej

Timmermans przebywa w Warszawie od wtorku. W środę na wspólnej konferencji prasowej z liderem Wiosny Robertem Biedroniem mówił, że w ciągu swojego pobytu może zobaczyć, że prawie wszystkie partie biorące udział w eurowyborach są „za Europą”.

– Ale jeśli jesteś za Europą, musisz też popierać europejskie wartości. Jedną z fundamentalnych zasad w Europie jest respektowanie trójpodziału władz. Jedną z podstawowych zasad jest respektowanie niezależności systemu sądownictwa – oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej.

Jak dodał, Polska ma długą i smutną historię „stanowisk sędziowskich obsadzanych na podstawie telefonu z centrali partyjnej”. – Nie chcemy się cofać do tej historii. Jeśli jesteś proeuropejski, musisz zaakceptować wszystkie zobowiązania, które traktaty nakładają na ciebie. A jednym z fundamentalnych zobowiązań jest niezależność sądów, niezależność systemu sprawiedliwości – podkreślił Timmermans.

Zapewnił, że jako „wielki przyjaciel Polski”, chce aby Polska była liderem w Europie, aby Polacy byli jednym z narodów, które determinują przyszłość UE. – Ale nie możesz być liderem, jeśli zostajesz na marginesie, nie możesz przewodzić, jeśli jesteś w nieustającej debacie z innymi krajami UE w kwestii praworządności – oświadczył wiceszef KE.

Zaapelował do wszystkich sił politycznych w Polsce: „Jeśli chcecie Polski, która pełni przewodnią rolę w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE, przyjmijcie je i działajcie zgodnie z nimi”.

Timmermans zapowiedział też, że będzie „kontynuował walkę, aby zapewnić – także dla Polski – że system sprawiedliwości pozostanie niezależny”. – Będziemy to kontynuować, bo to ważne dla każdego polskiego obywatela, aby być pewnym, że sędzia, z którym może się spotykać, jest niezależny i orzeka na podstawie prawa a nie politycznego interesu – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej