GUS: w maju poprawiły się nastroje konsumentów

Na poprawę wartości wskaźnika wpłynęły głównie oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (fot. Shutterstock/g-stockstudio)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 1,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 8,3 pkt.

Ministerstwo informuje o poziomie bezrobocia. „100 tys. mniej niż rok temu”

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,3 pkt proc. – poinformowała minister Elżbieta...

zobacz więcej

„Spośród składowych wskaźnika, najbardziej poprawiły się oceny przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 4,0 i 2,8 p. proc.). Natomiast pogorszyły się oceny obecnej i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,6 i 0,9 p. proc.)” – napisano w komunikacie.

W porównaniu do maja 2018 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 2,4 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 4,9 pkt.

Na poprawę wartości wskaźnika wpłynęły głównie oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrosty odpowiednio o 4,0 i 1,9 p. proc.). Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,9 p. proc.).

W maju br. WWUK osiągnął wartość o 2,1 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2018 r.

źródło:

Zobacz więcej