Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenie

Burzom może towarzyszyć gradobicie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Gwałtownej pogody ciąg dalszy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem z burzami.

Burze i grad. W 12 województwach najbliższe godziny będą trudne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wieczorem ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz intensywnymi...

zobacz więcej

Ostrzeżenie dotyczy powiatów na południu Polski: dąbrowskiego, tarnowskiego, staszowskiego, buskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego oraz Tarnowa i Tarnobrzegu.

Synoptycy IMGW przewidują na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu. Burzom może towarzyszyć gradobicie. Temperatura maksymalna od 13 st. Celsjusza na terenach podgórskich i zachodnim wybrzeżu do 23 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie.

Hydrolodzy nie wykluczają wprowadzenia na południu kraju najwyższego, czyli trzeciego stopnia ostrzeżenia przed wylaniem wód w rzekach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, co należy robić podczas burz. Eksperci apelują o niewychodzenie z domu, jeśli to nie jest konieczne, zabezpieczenie drzwi i okien oraz przedmiotów na parapecie i balkonie, odłączenie od prądu sprzętu domowego. Kierowcom sugeruje się, by zjechali na parking z dala od drzew, turystom w górach jak najszybsze zejście ze szczytu, zaś pływakom natychmiastowe wyjście z wody i oddalenie od brzegu.

Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem, unikać dotykania metalowych przedmiotów.

źródło:
Zobacz więcej