Medalistka olimpijska wpadła na dopingu

Jepkirui Kirwa wpadła na stosowaniu EPO (fot. TT/Chris Chavez)

Wicemistrzyni olimpijska w maratonie z Rio de Janeiro Jepkirui Kirwa miała pozytywny wynik testu antydopingowego – poinformowała organizacja Athletics Integrity Unit (AIU). Urodzona w Kanadzie reprezentantka Bahrajnu została tymczasowo zawieszona.

Rosyjscy lekkoatleci zawieszeni za doping. Anita Włodarczyk otrzyma złoty medal za MŚ 2013

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uznał apelację światowej federacji lekkoatletycznej (IAAF) i zawiesił za doping 12 Rosjan. Wśród...

zobacz więcej

25-letnia lekkoatletka broni barw Bahrajnu od 2013 r. W 2014 r. triumfowała w igrzyskach azjatyckich, a rok później wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w Pekinie. W Brazylii przegrała tylko z Kenijką Jemimą Sumgong, która również została przyłapana na dopingu – w jej organizmie wykryto EPO, podobnie jak u Kirwy – i została zdyskwalifikowana na osiem lat.

AIU to niezależny od Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) organ zajmujący się walką z dopingiem w tym sporcie.

EPO, czyli erytropoetyna jest środkiem poprawiającym wydolność, który zwiększa liczbę erytrocytów, stężenie hemoglobiny. Stosuje się go u pacjentów chorujących na niewydolność nerek, a także w onkologii i hematologii.

źródło:

Zobacz więcej