Amerykanie spodziewają się wojny z Iranem

60 proc. ankietowanych jest przeciwnych prewencyjnej operacji militarnej w Iranie (fot. US Army/Sgt. 1st Class Randall Pike)

51 proc. Amerykanów uważa, że w najbliższych latach wybuchnie wojna z Iranem; 53 proc. sądzi, że kraj ten stanowi „poważne” lub „nieuchronne” zagrożenie – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu firmy Ipsos dla Reutera.

Trump grozi Iranowi użyciem „wielkiej siły”

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Iran „spotka się z wielką siłą”, jeśli w jakikolwiek sposób będzie działał przeciwko amerykańskim...

zobacz więcej

60 proc. ankietowanych jest przeciwnych prewencyjnej operacji militarnej, a 12 proc. uważa, że USA powinny dokonać ataku prewencyjnego na Iran. 49 proc. Amerykanów nie aprobuje polityki prezydenta Donalda Trumpa wobec Teheranu, w tym 31 proc. „zdecydowanie jej nie aprobuje”, a 39 proc. ją popiera. W lipcu ubiegłego roku 47 proc. respondentów uważało, że Iran stanowi „poważne” lub „nieuchronne” zagrożenie.

Czterech na pięciu Amerykanów uważa, że jeśli Iran zaatakuje żołnierzy USA, to Ameryka powinna odpowiedzieć „pełną lub ograniczoną” siłą militarną, w tym 39 proc. poparłoby pełną inwazję na Iran. Pomimo decyzji Trumpa o wycofaniu USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, 61 proc. Amerykanów nadal popiera ten układ z 2015 r.

Napięcia w relacjach USA z Iranem rosną w ostatnich tygodniach w takim tempie, że w ubiegłym tygodniu Departament Stanu zarządził wyjazd z Iraku amerykańskich „pracowników rządowych niepełniących kluczowych funkcji”, a siły zbrojne USA po raz kolejny ostrzegły przed możliwymi zagrożeniami ze strony Iranu dla amerykańskich żołnierzy w Iraku.

Na początku maja USA skierowały na Bliski Wschód grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem USS Abraham Lincoln i eskadrę bombowców B-52 oraz baterie Patriot.

W czwartek Trump pytany przez dziennikarzy, czy USA idą na wojnę z Iranem, odparł: „Mam nadzieję, że nie”. Prezydent powiedział wprawdzie później, że liczy na rozwiązanie sporu z Teheranem poprzez negocjacje, ale w niedzielę oświadczył, że jeśli Iran nadal będzie groził USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi. „To będzie oficjalny koniec Iranu” – napisał na Twitterze.

We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że opowiada się za rozmowami ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie w obecnych warunkach. Również we wtorek agencja AP napisała, że Demokraci, którzy w Izbie Reprezentantów mają większość, są zaniepokojeni, ponieważ retoryka Białego Domu przypomina im argumenty administracji prezydenta George'a W. Busha z okresu przygotowywania inwazji na Irak.

źródło:

Zobacz więcej