RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Nie żyje Rosław Szaybo, autor okładek płyt Eltona Johna, The Clash, Komedy

Rosław Szaybo był współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)
Rosław Szaybo był współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Najnowsze

Popularne

21 maja w Warszawie zmarł Rosław Szaybo. Plakacista, fotograf, autor okładek płyt miał 85 lat. W latach 1973-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS Records w Londynie. Zaprojektował słynne okładki płyt Eltona Johna, The Clash, Judas Priest oraz Krzysztofa Komedy.

Nie żyje polski plakacista, scenograf, grafik i malarz Ryszard Kaja

„Dzisiaj, 17 kwietnia o godzinie 5.45, Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne. Rodzina” – napisano na profilu...

zobacz więcej

Rosław Szaybo stworzył kilkaset plakatów i okładek płyt. Do najbardziej znanych należą zaprojektowane dla serii „Polish Jazz”, w tym „Astigmatic” Krzysztofa Komedy. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu.

W jednym z wywiadów powiedział: „Czułem się jak jazzman i byłem jazzmanem, z tą różnicą, że zamiast instrumentu muzycznego miałem swoje biurko, na którym projektowałem”.

Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku Szaybo w 1961 roku uzyskał dyplom na ASP w Warszawie, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora.

W 1967 r. został dyrektorem kreatywnym w jednej z najważniejszych agencji reklamowej na świecie, Young&Rubicam. W 1973 roku rozpoczął pracę w wytwórni CBS Records. Stworzył nagradzane okładki płyt Eltona Johna, Johna Williamsa, Duke'a Ellingtona, Johnny'ego Mathisa, Janis Joplin, duetu Simon&Garfunkel, Leonarda Cohena.

Zmarł jeden z najwybitniejszych kierowców F1 w historii

W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda – poinformowała rodzina Austriaka. Ostatnio przebywał w prywatnej klinice w...

zobacz więcej

Do jego najsłynniejszych prac należą okładka płyty Judas Priest „British Steel” (z palcami zaciskającymi się na żyletce) oraz debiutanckiego albumu The Clash.

W jednym z wywiadów, opowiadając jak powstała okładka „British Steel”, Szaybo wspomniał spotkanie z menedżerem Judas Priest: „Biesiadowaliśmy w restauracji, gdzie podawali wyśmienite ślimaki. »Słuchaj Roslaw, nasza najnowsza płyta będzie nosiła tytuł brytyjska stal«, powiedział. Kiedy usłyszałem »british steel natychmiast mnie olśniło. Polskie żyletki rdzewiały po jednokrotnym użyciu i dlatego na bazarze Różyckiego kupowałem angielskie. I właśnie na nich widniał ten napis. Wziąłem serwetkę i narysowałem dłoń trzymającą ogromną żyletkę. »O, fantastycznie, no to mamy okładkę«, zakomunikował menedżer”.

Po powrocie do Polski od 1993 prowadził Pracownię Fotografii Kreacyjnej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. W roku 2002 otrzymał tytuł profesora.

Jak podało „Jazz Forum”, Rosław Szaybo zmarł 21 maja, chorował na raka płuc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej