RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Rosław Szaybo, autor okładek płyt Eltona Johna, The Clash, Komedy

Rosław Szaybo był współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)
Rosław Szaybo był współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

21 maja w Warszawie zmarł Rosław Szaybo. Plakacista, fotograf, autor okładek płyt miał 85 lat. W latach 1973-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS Records w Londynie. Zaprojektował słynne okładki płyt Eltona Johna, The Clash, Judas Priest oraz Krzysztofa Komedy.

Nie żyje polski plakacista, scenograf, grafik i malarz Ryszard Kaja

„Dzisiaj, 17 kwietnia o godzinie 5.45, Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne. Rodzina” – napisano na profilu...

zobacz więcej

Rosław Szaybo stworzył kilkaset plakatów i okładek płyt. Do najbardziej znanych należą zaprojektowane dla serii „Polish Jazz”, w tym „Astigmatic” Krzysztofa Komedy. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu.

W jednym z wywiadów powiedział: „Czułem się jak jazzman i byłem jazzmanem, z tą różnicą, że zamiast instrumentu muzycznego miałem swoje biurko, na którym projektowałem”.

Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku Szaybo w 1961 roku uzyskał dyplom na ASP w Warszawie, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora.

W 1967 r. został dyrektorem kreatywnym w jednej z najważniejszych agencji reklamowej na świecie, Young&Rubicam. W 1973 roku rozpoczął pracę w wytwórni CBS Records. Stworzył nagradzane okładki płyt Eltona Johna, Johna Williamsa, Duke'a Ellingtona, Johnny'ego Mathisa, Janis Joplin, duetu Simon&Garfunkel, Leonarda Cohena.

Zmarł jeden z najwybitniejszych kierowców F1 w historii

W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda – poinformowała rodzina Austriaka. Ostatnio przebywał w prywatnej klinice w...

zobacz więcej

Do jego najsłynniejszych prac należą okładka płyty Judas Priest „British Steel” (z palcami zaciskającymi się na żyletce) oraz debiutanckiego albumu The Clash.

W jednym z wywiadów, opowiadając jak powstała okładka „British Steel”, Szaybo wspomniał spotkanie z menedżerem Judas Priest: „Biesiadowaliśmy w restauracji, gdzie podawali wyśmienite ślimaki. »Słuchaj Roslaw, nasza najnowsza płyta będzie nosiła tytuł brytyjska stal«, powiedział. Kiedy usłyszałem »british steel natychmiast mnie olśniło. Polskie żyletki rdzewiały po jednokrotnym użyciu i dlatego na bazarze Różyckiego kupowałem angielskie. I właśnie na nich widniał ten napis. Wziąłem serwetkę i narysowałem dłoń trzymającą ogromną żyletkę. »O, fantastycznie, no to mamy okładkę«, zakomunikował menedżer”.

Po powrocie do Polski od 1993 prowadził Pracownię Fotografii Kreacyjnej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. W roku 2002 otrzymał tytuł profesora.

Jak podało „Jazz Forum”, Rosław Szaybo zmarł 21 maja, chorował na raka płuc.

źródło:

Zobacz więcej