RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szydło apeluje do ubezpieczycieli o pomoc poszkodowanym przez trąbę powietrzną

Wicepremier Beata Szydło udała się do gminy Wojciechów (Lubelskie), gdzie przeszła we wtorek trąba powietrzna. – Chcemy spotkać się z tymi osobami, zorientować się w czym można pomóc - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej w Lublinie.

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około południa. Na skutek nawałnicy - która zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa - ucierpiały 42 gospodarstwa. Uszkodzonych jest 120 budynków gospodarczych i mieszkalnych. Największe straty są w miejscowościach Stasin, Palikije Pierwsze, Cyganówka.

– Tu są bardzo duże zniszczenia, ale – jak państwo widzą – wszystkie służby pracują. Rozmawiałam przed chwilą z panem ministrem (Mariuszem) Błaszczakiem, który mówił, że jest tu w tej chwili stu żołnierzy obrony terytorialnej już kierowanych do akcji, a trzystu w odwodzie. Są agregaty prądotwórcze, a więc ta pomoc będzie zwiększana w miarę konieczności. Wszędzie są szacowane szkody – powiedziała premier.


Potężna trąba powietrzna przeszła przez Mazury. Zniszczyła 10 tys. drzew

„Zróbcie państwo wszystko, aby wasi przedstawiciele natychmiast tutaj byli”

Wicepremier podczas briefingu prasowego wystąpiła z apelem do firm ubezpieczeniowych.

– Mamy tutaj głosy ze strony poszkodowanych, że nie mogą się do państwa dodzwonić, albo słyszą, że nie macie w tej chwili możliwości przyjechania szacowania szkód, że to musi potrwać. Prośba, żebyście uruchomili wszystkie możliwe środki, zasoby aby od razu tutaj przedstawiciele państwa firm przyjechali i pomogli tym ludziom, bo oni naprawdę są w bardzo trudnej sytuacji – podkreśliła Beata Szydło

Beata Szydło zaznaczyła, że pogoda jest cały czas niepewna i „najważniejsze w tej chwili jest zabezpieczenie domów, żeby ludzie mogli spokojnie przez następne dni mieszkać w tych budynkach, sprzątać, remontować je i odbudowywać”.

– Ale potrzebna jest też pomoc tych, którzy ubezpieczyli budynki, a więc prośba jeszcze raz, apel, zróbcie państwo wszystko, aby wasi przedstawiciele natychmiast tutaj byli, by ta pomoc była jak najszybciej uruchamiana.

Wicepremier zaznaczyła, że przed wyjazdem będzie rozmawiać z przedstawicielami PZU, żeby w razie braku pracowników, skierowali na miejsce zdarzenia ludzi z innych rejonów.


Zerwał się wiatr, niebo poczerniało. Trąba powietrzna w Wielkopolsce [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej