Korupcja w Polskiej Żegludze Morskiej. „Osiem milionów, osiem osób”

Mechanizm przestępczy polegał m.in. na zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych (fot. arch. PAP/Marcin Kmieciński)

Osiem osób zostało oskarżonych o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych oraz działanie na szkodę Polskiej Żeglugi Morskiej – poinformowała Prokuratura Krajowa. Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

1,5 tys. faktur na kilkadziesiąt milionów zł. CBA zatrzymało oszustów podatkowych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, które wystawić miały 1,5 tys. faktur na 41 mln zł. Miało to doprowadzić...

zobacz więcej

Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom skierował do sądu zachodniopomorska delegatura Prokuratury Krajowej w Szczecinie – poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa. Jak podano, oskarżonym zarzucono m.in. „udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej”.

„W toku postępowania prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej udzielali i przyjmowali korzyści majątkowe” – poinformowała PK.

Według śledczych w latach 2007-14 osoby te dopuściły się również przestępstw menadżerskich na szkodę Przedsiębiorstwa Państwowego Polskiej Żeglugi Morskiej z siedzibą w Szczecinie i podmiotów zależnych.

Prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał m.in. „na uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych, przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń”. Łączna kwota przyjętych i udzielonych korzyści majątkowych opiewała na kwotę 8 mln zł – podała prokuratura.

W toku śledztwa zabezpieczono od oskarżonych mienie na poczet przyszłych kar i finansowych środków karnych. To m.in. mieszkania, samochody, jachty czy numizmaty. Jak poinformowała PK, zabezpieczono też „cenne obrazy kolekcjonerskie m.in autorstwa Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego”. Zabezpieczone mienie ma wartość ponad 3,5 mln zł.

Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia, a także przepadek korzyści majątkach pochodzących z przestępstwa.

źródło:

Zobacz więcej