Sześć wyzwań. Polski rząd ma plan ratunkowy dla Unii

Unia Europejska wymaga zreformowania (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Rząd ma plan odbudowy zaufania społecznego do Wspólnoty; przekazał go właśnie do Brukseli. To pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. – informuje „Rzeczpospolita”.

Wicepremier Włoch: Jesteśmy jak Galileusz, pokojowe wojsko szaleńców, które ratuje przyszłość naszych dzieci

Wicepremier Włoch Matteo Salvini podczas wiecu europejskich sojuszników jego partii, Ligi, w Mediolanie mówił, że trzeba „wyzwolić Europę spod...

zobacz więcej

Dokument podejmuje sześć wyzwań, od których zdaniem Warszawy zależy przyszłość zjednoczonej Europy. To polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli.

Zdaniem dziennika chodzi łącznie o kilkadziesiąt propozycji zmian, które miałby zostać wpisane do agendy strategicznej Unii na lata 2019-24. Przywódcy Wspólnoty mają je przyjąć w czerwcu.

Polski rząd chce, by podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej Unii oraz by – jeśli w przyszłym roku nie uda się ustalić międzynarodowych norm opodatkowania potentatów internetowych w ramach OECD – zajęła się tym Unia.

Ponadto Polska proponuje wzmocnienie demokratycznego mandatu Wspólnoty poprzez wprowadzenie „czerwonej kartki” – układu, w którym określona liczba parlamentów narodowych może zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.

Wśród propozycji rządu znalazł się też postulat wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych Unii oraz by cała Wspólnota docelowo osiągnęła „neutralność klimatyczną, bez niweczenia konkurencyjności swojej gospodarki”.

źródło:
Zobacz więcej