RAPORT

Kampania 2020

Maduro mięknie. Proponuje wcześniejsze wybory

Urzędującego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro wspiera m.in. Rosja (fot. PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS / HANDOUT)

Urzędujący prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaproponował zdominowanemu przez opozycję parlamentowi rozpisanie przedterminowych wyborów. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido, który ogłosił się prezydentem, nie odniósł się do tej propozycji.

Wenezuela: Awaria systemu energetycznego wciąż nieopanowana. Szkoły i urzędy zamknięte

Jak poinformował w niedzielę wieczorem minister informacji Wenezueli Jorge Rodriguez, z powodu wciąż nieopanowanej awarii systemu energetycznego w...

zobacz więcej

Poprzednie wybory do Zgromadzenia Narodowego odbyły się w 2015 r., a zdecydowaną większość zdobyła wówczas opozycja, kierowana przez Guaido, który 23 stycznia tego roku ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli. Kolejne wybory zaplanowane są na luty 2020 r., ale Maduro zaproponował ich przyśpieszenie, nie określając jednak dokładnej daty.

– Chcemy usankcjonować jedną instytucję, która przez ostatnie pięć lat nie była prawomocna – powiedział Maduro, nawiązując do swojej decyzji, zgodnie z którą kilka miesięcy temu pozbawił parlament kompetencji i zastąpił go Narodowym Zgromadzeniem Konstytucyjnym, składającym się ze zwolenników reżimu urzędującego prezydenta.

Guaido na razie nie skomentował propozycji Maduro, koncentrując się na poczynaniach swojego wysłannika do Waszyngtonu Carlosa Vecchio, który spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Stanu oraz Pentagonu i rozmawiał „o wszystkich aspektach wenezuelskiego kryzysu”.

Stan dwuwładzy

Od stycznia, odkąd Maduro, którego ponowny wybór w głosowaniu opozycja uznała za nielegalny, został zaprzysiężony na nową, sześcioletnią kadencję prezydencką, Wenezuela znajduje się w stanie dwuwładzy i narastającego konfliktu politycznego.

30 kwietnia Guaido oświadczył, że rozpoczęła się „końcowa faza” jego planu odsunięcia od władzy Maduro. Wezwał Wenezuelczyków i armię do poparcia go, aby zakończyć „uzurpację” Maduro. Ostatecznie jednak próba przejęcia władzy przez opozycję nie przyniosła rezultatu.

Juana Guaido uznały jako prezydenta i wspierają politycznie Stany Zjednoczone i kilkadziesiąt innych krajów. Po stronie Nicolasa Maduro opowiadają się m. in. Rosja, Chiny, Boliwia i Kuba.

Wenezuela to kraj mający największe na świecie złoża ropy naftowej. Jednak fatalne zarządzanie państwowymi firmami doprowadziło większość mieszkańców na skraj ubóstwa. W zeszłym roku inflacja sięgnęła ponad miliona procent.

źródło:
Zobacz więcej