RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podwójna jakość towarów. Czechy za łagodniejszą wersją zakazu

Producenci m.in. środków czystości sprzedają produkty o różnym składzie do innych krajów (fot. Pexels)

Uchwalona przez czeski rząd nowelizacja ustawy o ochronie konsumentów nakazuje, by towary sprzedawane w Czechach i w innych państwach Europy w takim samym opakowaniu miały identyczny skład. Jednocześnie prawo zezwala na różnice w jakości towarów, jeśli sprzedawca lub producent uzasadni to „usprawiedliwionymi i obiektywnymi” okolicznościami.

Koniec z „chemią z Niemiec”? PE chce zakazać sprzedaży produktów podwójnej jakości

Będzie zakaz sprzedaży produktów podwójnej jakości w Unii Europejskiej. Europosłowie zatwierdzili przepisy, zgodnie z którymi towary sprzedawane...

zobacz więcej

Za łamanie tych postanowień będzie grozić grzywna w kwocie do 50 mln koron (8,3 mln zł). Karę finansową w identycznej wysokości przewiduje za podobne praktyki przyjęta jednocześnie nowelizacja ustawy o artykułach żywnościowych.

O ile przygotowana przez ministerstwo rolnictwa nowelizacja ustawy o artykułach żywnościowych nie zezwala na jakiekolwiek różnice, to opracowana w resorcie przemysłu i handlu nowelizacja ustawy o ochronie konsumentów zakazuje tylko „istotnych” różnic.

Jak wskazuje agencja CTK, rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo przemysłu jest w praktyce zgodne z uchwałą Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, którą czeski premier Andrej Babisz w łagodny sposób krytykował.

Według szefa rządu nie można dopuścić, by w Unii Europejskiej były dwa rodzaje państw członkowskich i dwa rodzaje obywateli. Na nieprecyzyjność sformułowania o „istotnych” różnicach wskazywali także niektórzy czescy eurodeputowani.


źródło:

Zobacz więcej