RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Izraelska minister: Sprzeciw Morawieckiego wobec „zamiany kata i ofiary” to antysemityzm

Wiceszefowa izraelskiej dyplomacji skomentowała wypowiedź, w której premier Morawiecki przestrzegał przed pośmiertnym zwycięstwem Hitlera (fot. K. Y. Cheng/South China Morning Post via Getty Images)

Mianem „antysemickiej i nieakceptowanej” określiła wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cipi Chotoweli wypowiedź premiera RP Mateusza Morawieckiego, w której określił wypłatę przez Polskę odszkodowań za wojnę mianem „zamiany kata i ofiary” i „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

– Uwagi polskiego premiera (wypłata zwrotu za własność ofiar holokaustu byłaby zwycięstwem Hitlera) są antysemickie i nieakceptowane – tak według dziennikarza kanału 13 izraelskiej telewizji Josefa Jisraela miała powiedzieć zastępczyni szefa tamtejszej dyplomacji.

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi premier Mateusz Morawiecki przypomniał o niemieckich zbrodniach popełnionych na terenie tego miasta, o 200 tys. wymordowanych w tamtejszym getcie obywateli Rzeczpospolitej i o grabieży mienia.

– To mienie jest być może cały czas dzisiaj w jakichś niemieckich domach. Jeżeli ktoś mówi, że Polska ma komukolwiek wypłacić jakiekolwiek odszkodowania, to mówimy: nie ma naszej zgody na to. Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo nie będzie, jak będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość – deklarował szef rządu. – Jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. I dlatego nigdy na to nie pozwolimy – zapewnił.

źródło:
Zobacz więcej