RAPORT

Kampania 2020

Nielegalna wspinaczka po wieży Eiffla. Śmiałek oddał się w ręce policji

Mężczyzna oddał się w ręce policji (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Mężczyzna, który wspiął się na wieżę Eiffla, powodując ewakuację wszystkich turystów, pozostawał na niej przez sześć godzin – poinformowały paryskie służby bezpieczeństwa. Do tej pory nieznane są motywy działania śmiałka, który dotarł niemal do najwyższego piętra tej mierzącej 324 metry budowli.

Kolekcjoner z Bliskiego Wschodu kupił kawałek wieży Eiffla

Fragment spiralnych schodów z wieży Eiffla, najsłynniejszej atrakcji Paryża, został we wtorek sprzedany za 169 000 euro przez francuski dom...

zobacz więcej

Ewakuowanie 2,5 tys. turystów, którzy znajdowali się na wieży Eiffla, rozpoczęło się w poniedziałek po godzinie 15.30. Wtedy firma obsługująca obiekt (SETE) otrzymała informację, że pewien mężczyzna, który wszedł normalnie na teren wieży, rozpoczął wspinaczkę po jej konstrukcji, gdy był na pierwszym piętrze.

Przez następnych kilka godzin mężczyzna wspinał się w górę i dotarł niemal do trzeciego piętra, które znajduje się pod czubkiem budowli. Tam czekali już na niego strażacy, wspierani przez policyjną brygadę śledczą i interwencyjną. Około godz. 21.30 śmiałek został przekonany, aby oddał się w ręce policji.

Firma SETE poinformowała, że we wtorek rano wieża ponownie zostanie udostępniona dla zwiedzających, zaś osoby, które w poniedziałek zostały wyproszone, otrzymają zwrot pieniędzy za bilety.

W październiku 2017 r. wszystkich znajdujących się na wieży Eiffla ewakuowano z powodu „obecności na filarze budowli młodego człowieka, który groził popełnieniem samobójstwa”. W końcu policjantom udało się nakłonić go do odstąpienia od tych zamiarów.

Zbudowana z okazji Paryskiej Wystawy Światowej w 1889 r. wieża Eiffla jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na świecie. Rocznie sprzedaje się 7 mln biletów, które pozwalają na wjazd na jedno z trzech pięter budowli.

źródło:

Zobacz więcej