RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Europejska debata kandydatów w czwartek w TVP1

W debacie mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich sześciu komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego (fot. arch.TVP/PAP/Jan Bogacz)
W debacie mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich sześciu komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego (fot. arch.TVP/PAP/Jan Bogacz)

W czwartek w TVP odbędzie się debata ogólnopolskich komitetów, które wystawiły swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wezmą w niej udział m.in. europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS), lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i Adrian Zandberg (Lewica Razem). Start o 20.30 w TVP 1.

Wybory do PE. 21 maja ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców

Wtorek 21 maja jest ostatnim dniem, kiedy można dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce – to rozwiązanie dla przebywających przez...

zobacz więcej

W debacie mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich sześciu komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z informacji od komitetów wynika, że Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentował Zbigniew Kuźmiuk („trójka” na Mazowszu), Kukiz'15 lider ruchu Paweł Kukiz, Lewicę Razem Adrian Zandberg (lider listy warszawskiej), Wiosnę – Krzysztof Śmiszek (lider na Dolnym Śląsku i Opolu), a Konfederację KORWiN Liroy Braun Narodowcy – Krzysztof Bosak („jedynka” w Warszawie). Przedstawiciele Koalicji Europejskiej zadeklarowali, że przesłali do TVP informację o tym, że ich kandydat pojawi się na debacie, ale nie podano jego personaliów.

Jak przekazał Paweł Gajewski, przedstawiciel TVP ds. organizacji debaty, „została ona podzielona na pięć bloków tematycznych, co pozwoli na uporządkowanie dyskusji”.

– Przedstawiciele każdego z komitetów będą mieli minutę na odpowiedź na każde pytanie. Reprezentanci komitetów będą mogli jeden raz w czasie trwania debaty udzielić riposty: czas – 45 sekund – informuje Gajewski.

Tematy wokół których będzie toczyła się debata, to: bezpieczeństwo, gospodarka, przyszłość Unii Europejskiej, europejskie wartości oraz pozycja i rola Polski w Unii Europejskiej.

W niedzielę 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybiorą 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady, na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Pierwsze posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego nowej kadencji odbędzie się 2 lipca 2019 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej