RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Krakowie urodziły się sześcioraczki. Pierwszy raz w Polsce

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. Była to niespodzianka zarówno dla nich, jak i rodziców, którzy spodziewali się piątki dzieci. Taka ciąża zdarza się bardzo rzadko – raz na 4,7 mld ciąż. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę. Rodziców ukarano

Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, ich rodziców ukarano grzywnami w wysokości 181 euro. Zdarzyło się to w Rimini we Włoszech, gdzie po raz...

zobacz więcej

Jak poinformowali lekarze, ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. To wtedy okazało się, że w ciele matki skrywa się jeszcze jedno. Było to wielkie zaskoczenie dla matki Klaudii, a także dla lekarzy. Najmniejsze dziecko waży 890 gramów, największe 1300 gramów. Mama czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach.

– Najprawdopodobniej to pierwsze sześcioraczki w Polsce – powiedziała rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska.

Według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko – raz na 4,7 mld ciąż na świecie taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

– To pierwsze narodziny sześcioraczków w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Ta ciąża doprowadzona do 29 tygodnia to wspólny sukces położników i neonatologów. Konsultowaliśmy się i zdecydowaliśmy, kiedy przeprowadzimy cesarskie cięcie – podkreślił prof. Lauterbach, kierownik oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dodał, że neonatologom zależało na tym, by dzieci jak najdłużej pozostawały w łonie matki.

Najmniejsze w Polsce „nerkoserce” jest już w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu

Pierwszy w Polsce aparat „Carpe diem”, czyli urządzenie, które pozwala dializować niemowlęta ważące od 2,5 do 10 kg, zostało zakupione dla...

zobacz więcej

– Jesteśmy na razie zadowoleni. Dzieci przebywają w inkubatorach, jedno z nich wymagało intubacji, ale przygotowujemy się już, żeby odłączyć je od respiratora i podłączyć do nieinwazyjnej wentylacji – mówił neonatolog.

Noworodki czeka kilkunastotygodniowy pobyt w szpitalu. – Mamy nie można zostawić samej. Trzeba jej pomóc – powiedział prof. Ryszard Lauterbach. – Jest bardzo zaangażowana, uśmiechnięta, szczęśliwa. Mogła dotknąć jednego malca, który urodził się jako szósty i musiał chwilę poczekać na inkubator – dodał.

W planowanej na wtorek konferencji prasowej lekarze podadzą więcej informacji na temat niezwykłych narodzin.

Gratulacje rodzicom i personelowi medycznemu złożył na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda.

W domu na rodzeństwo czeka 2,5-letni chłopiec. Mama sześcioraczków ma 29 lat.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wiosną 2008 przyszły na świat pięcioraczki z Kielc.

źródło:
Zobacz więcej