RAPORT

Kampania 2020

Dziewięć terminali i koszt około 12 mld zł. Tak będzie wyglądać Port Centralny

Port Centralny miałby powstać w sąsiedztwie gdańskiego półwyspu Westerplatte (fot. tt/@MGMiZS_GOV_PL)

W Gdańsku zaprezentowano koncepcję nowego Portu Centralnego, która zakłada m.in. budowę dziewięciu terminali, czterech obrotnic i trzech torów podejściowych. Całość przedsięwzięcia ma kosztować około 12 mld zł, a pierwsze terminale miałyby zostać oddane w 2029 r. Nowy port miałby powstać w sąsiedztwie gdańskiego półwyspu Westerplatte.

W lipcu kolejny etap konsultacji ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego

– W lipcu planujemy rozpocząć drugi etap konsultacji strategicznych Centralnego Portu Komunikacyjnego, m.in. z przewoźnikami, zarządcami...

zobacz więcej

Prace nad koncepcją zagospodarowania Portu Centralnego trwały około roku. W siedzibie Kapitanatu Portu Północnego zaprezentowano jego ostateczną koncepcję, wybraną z sześciu przedstawionych przez projektantów.

Jak poinformował na konferencji prezentującej koncepcję Marcin Osowski, wiceprezes do spraw infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Port Centralny obejmuje około 1,4 tys. hektarów akwenu i 410 hektarów powierzchni lądowej.

Inwestycja zakłada budowę 19 km nabrzeży eksploatacyjnych i 8,5 km falochronów. W porcie mają znaleźć się m.in. dwa nowe terminale kontenerowe, terminal offshore, LNG, przestrzeń dla stoczni i statków pasażerskich.

– Mam nadzieję, że port w Gdańsku będzie tym portem wiodącym, a przede wszystkim tym, który wyznaczy teraz kierunek rozwoju, bo przecież to nie jest tylko i wyłącznie rozbudowa portu, tylko budowa zupełnie nowego portu – powiedział minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– W tym duchu my oczekujemy, że przeładunki w polskich portach w najbliższych latach jesteśmy w stanie podwoić. Dlatego też cały proces inwestycyjny, który chcemy realizować, musi być dobrze przeanalizowany, a przede wszystkim sprawnie zrealizowany – dodał minister.

Napięcie między USA i Chinami. Amerykańskie niszczyciele u wybrzeży spornej ławicy

Amerykański niszczyciel USS Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy na szelfie Scarborough, do którego prawa...

zobacz więcej

– Należą się wyrazy najwyższego uznania dla zarządu i dla projektantów (Portu Centralnego). (...) To wzorowanie się na porcie Rotterdam, w związku z tym nie wyważano otwartych drzwi – powiedział Gróbarczyk.

Minister pytany, ile środków do budowy portu dołoży państwo, poinformował, że „zależy to przede wszystkim od specustawy, która właśnie powstaje”. Wyjaśnił, że przedsięwzięcie ma być finansowane „z kilku źródeł”.

– Z jednej strony środki własne portu, z drugiej strony inwestycje w zakresie Skarbu Państwa (...), po trzecie instytucje finansowe, a po czwarte – operator – powiedział. Dodał, że przygotowywana właśnie specustawa ma zawierać przede wszystkim zapisy „mające przyspieszyć cały proces uzgodnieniowy w zakresie przygotowania inwestycji”.

Specjalny list skierował do uczestników spotkania premier Mateusz Morawiecki. „Rozwój gospodarczy wymaga rozwiniętej infrastruktury, także tej portowej. Nowoczesne, dobrze zbudowane porty morskie są niezbędne do dalszej pozytywnej stymulacji polskiej gospodarki, szczególnie w zakresie obsługi rosnącego importu i eksportu” – napisał premier w liście odczytanym w czasie spotkania.

„W zeszłym roku w polskich portach morskich przeładowano łącznie ponad 100 mln ton towarów” – napisał Morawiecki, przypominając, że był to rekordowy wynik, a największe przeładunki odnotowano w Gdańsku. „Co ważne, nasz największy port cechuje bardzo duża dynamika wzrostu – aż około 80 proc. w latach 2010-18” – napisał premier.

Gróbarczyk: Projektujemy budowę Portu Centralnego na Zatoce Gdańskiej

W przypadku portu w Gdańsku projektujemy budowę Portu Centralnego na Zatoce Gdańskiej, w Gdyni – budowę portu zewnętrznego, a w przypadku Portu...

zobacz więcej

Budowa Portu Centralnego ma być realizowana w trzech etapach. – Które terminale pojawiają się najpierw, o tym zdecyduje rynek. Członkowie zarządu wraz z departamentem handlowym od dawna prowadzą rozmowy z potencjalnymi operatorami poszczególnych terminali. Teraz, kiedy mamy już koncepcję, działania te będą jeszcze intensywniejsze – powiedział na konferencji Osowski.

– Dziś o konkurencyjności decydują szlaki transportowe. Infrastruktura, którą mamy na tę chwilę, wystarcza, ale rola i znaczenie portu Gdańsk jako najważniejszego węzła logistycznego w Europie Wschodniej sprawi, że w perspektywie kilkunastu kolejnych lat musimy myśleć o nowoczesnej i wydajnej, głębokowodnej przestrzeni, ze starannie zaprojektowanym i innowacyjnym zapleczem – powiedział Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

Koncepcję budowy Portu Centralnego opracowało konsorcjum, na które składa się Projmors Biuro Budownictwa Morskiego i Mosty Gdańsk.

Krzysztof Postoła, generalny projektant Projmors, poinformował na spotkaniu, że nad koncepcją Portu Centralnego pracowało ok. 60 specjalistów z różnych dziedzin i 10 firm, które m.in. wykonywały analizy rynku transportu wodnego i prognozowały jego rozwój w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Konkretne roboty budowlane poprzedzą prace archeologiczne, badania środowiskowe i przygotowanie szczegółowej koncepcji programowo-przestrzennej. Równolegle z tymi pracami zarząd portu ma czynić starania w celu pozyskania kontrahentów.

źródło:

Zobacz więcej