RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Za złamanie ciszy wyborczej nawet 1 mln zł grzywny

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja (fot. arch. PAP/Jacek Bednarczyk)
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja (fot. arch. PAP/Jacek Bednarczyk)

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny; zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Wybory do PE. 21 maja ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców

Wtorek 21 maja jest ostatnim dniem, kiedy można dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce – to rozwiązanie dla przebywających przez...

zobacz więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja w godz. 7.00-21.00. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania (rozpocznie się w piątek o północy) i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Komisja podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

„Widać było nerwowość Tuska. Taką samą, kiedy przegrał wybory prezydenckie”

– Ja znam Donalda Tuska bardzo długo. Wczoraj podczas jego przemówienia widziałam tę samą nerwowość, jak wtedy, kiedy przegrał wybory prezydenckie....

zobacz więcej

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Najwyższa grzywna – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 872 kandydatów. Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej