RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy. Pierwsza decyzja: rozwiązanie parlamentu

Nowo zaprzysiężony prezydent Ukrainy zobowiązał się, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju (fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO)
Nowo zaprzysiężony prezydent Ukrainy zobowiązał się, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju (fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO)

Najnowsze

Popularne

Wołodymyr Zełenski ogłosił, że rozwiązuje ukraiński parlament i zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana. Chwilę wcześniej objął urząd prezydenta Ukrainy i złożył przysięgę, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu. Zełenski oświadczył w przemówieniu, że jego zwycięstwo wyborcze jest zwycięstwem wszystkich obywateli.

Narendra Modi prawdopodobnie pozostanie na stanowisku premiera Indii

Zakończone w niedzielę wybory parlamentarne w Indiach wygrał partyjny sojusz na czele z Indyjską Partią Ludową (BJP) – wynika z większości sondaży...

zobacz więcej

– To nie jest tylko moje zwycięstwo, jest to zwycięstwo nas wszystkich. Nie tylko ja przyjąłem dziś przysięgę, złożył ją każdy z nas. Od dziś każdy z nas niesie odpowiedzialność za państwo – powiedział.

Nowy prezydent zwrócił się także do członków Rady Ministrów. – Chcę zacytować amerykańskiego aktora (Ronalda Reagana – przyp. red.), który został świetnym amerykańskim prezydentem: „Rząd nie rozwiązuje naszych problemów; rząd jest naszym problemem”. Nie rozumiem naszego rządu, który rozkłada ręce i mówi mi, że niczego nie można zrobić. To nieprawda. Możecie. Możecie wziąć kartkę, długopis i zwolnić swoje miejsca dla tych, którzy będą myśleli o przyszłych pokoleniach, a nie o nadchodzących wyborach – powiedział Zełenski.

Oświadczył, że jego pierwszym zadaniem na stanowisku szefa państwa jest wstrzymanie ognia w Donbasie, gdzie od ponad pięciu lat trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Podczas ceremonii zobowiązał się do tego, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju.

W drugiej turze wyborów 41-letni komik wygrał z poprzednim prezydentem Petrem Poroszenką, zdobywając 73 proc. głosów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej