RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czołowy niemiecki polityk zapowiada surowe przepisy przeciwko nielegalnej migracji

Bułgaria zajęła „twarde stanowisko” wobec masowej migracji do Europy, zamykając granicę z Turcją drutem kolczastym (fot. Nicolas Economou/NurPhoto/Getty Images)
Bułgaria zajęła „twarde stanowisko” wobec masowej migracji do Europy, zamykając granicę z Turcją drutem kolczastym (fot. Nicolas Economou/NurPhoto/Getty Images)

Czołowy kandydat Europejskiej Partii Ludowej w wyborach do Parlamentu Europejskiego Manfred Weber zapowiadał w Bułgarii surowe regulacje przeciwko nielegalnej migracji. Niemiecki polityk wspierał w Sofii rządzącą w Bułgarii centroprawicową partię GERB.

Orban: Potrzebna jest Europa, która obroni swoje granice

Potrzebna jest Europa, która obroni swoje granice na lądzie i morzu – powiedział w wywiadzie dla radia Kossuth premier Węgier Viktor Orban....

zobacz więcej

Weber, przemawiając w niedzielę do 14. tys. sympatyków GERB, oświadczył, że „państwo musi wygrać z przemytnikami ludzi w walce przeciwko nielegalnej migracji”. Chwalił politykę migracyjną premiera Bojko Borisowa. – Bułgaria zasługuje na członkostwo w Schengen – mówił.

Słowa Webera o migracji spotkały się z „szalonym aplauzem” – odnotowuje AP. Agencja zwraca uwagę, że Bułgaria zajęła „twarde stanowisko” wobec masowej migracji do Europy, zamykając granicę z Turcją drutem kolczastym.

Faworyt do zastąpienia Jeana-Claude'a Junckera na czele KE chwalił też w Sofii różnorodność europejskiego kontynentu, podkreślając, że jest on „zbudowany na chrześcijaństwie, z czego jesteśmy dumni”. Zapowiadał obronę UE przed nacjonalistami i populistami. Za konieczną uznał reformę Wspólnoty.

Europejska Partia Ludowa, w której skład w europarlamencie wchodzi GERB, po wyborach do Parlamentu Europejskiego prawdopodobnie pozostanie w nim największą frakcją. W takim przypadku nowym szefem KE może zostać Weber – jej czołowy kandydat.

źródło:

Zobacz więcej