Marsze ochronią przed zgonem z powodu marskości wątroby

Do 2030 r. umieralność z powodu marskości wątroby zwiększy się trzykrotnie – przewidują naukowcy (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Aktywność fizyczna obejmująca chodzenie i trening wzmacniający mięśnie ma związek ze zmniejszonym ryzykiem zgonu z powodu marskości wątroby – poinformowali naukowcy podczas Digestive Disease Week, który odbywa się od 18 do 21 maja w San Diego.

Przełomowe odkrycie. Ułatwi dostęp do terapii opartych na komórkach macierzystych

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego zauważyli, że właściwości komórek wyściełających jelito płodu nie są z góry ustalone, lecz zależą od ich...

zobacz więcej

– Korzyści płynące z aktywności fizycznej nie są nowością, jednak wpływ ćwiczeń na umieralność z powodu marskości i raka wątroby nie był dotychczas analizowany na taką skalę – mówi autorka analizy dr Tracey Simon z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Naukowcy poddali analizie dane dotyczące 68 449 kobiet zarejestrowanych w bazie Nurses' Health Study oraz 48 748 mężczyzn zarejestrowanych w bazie Health Professionals Follow-up Study. W momencie rozpoczęcia badań żadna z osób nie miała zdiagnozowanych problemów z wątrobą.

W latach 1986-2012 co dwa lata uczestnicy dostarczali informacji na temat poziomu i rodzaju aktywności fizycznej.

Badacze stwierdzili, że osoby, które najwięcej czasu tygodniowo przeznaczały na chodzenie były w o 73 proc. mniejszym stopniu narażone na zgon z powodu marskości wątroby niż osoby, które chodziły najmniej. Ryzyko zmniejszało się jeszcze bardziej, jeśli chodzeniu towarzyszył trening wzmacniający mięśnie.

– W Stanach Zjednoczonych umieralność z powodu marskości wątroby gwałtownie wzrasta. Przewiduje się, że do 2030 r. zwiększy się trzykrotnie. W obliczu tej alarmującej tendencji bardzo istotne jest zidentyfikowanie modyfikowalnych czynników ryzyka – komentuje dr Simon.

źródło:

Zobacz więcej