Google odcina Huawei. Smartfony nie będą miały dostępu do Play Store, Gmaila czy YouTube'a

Zerwanie współpracy z Huawei w praktyce będzie oznaczać, że chiński koncern traci niemal natychmiast dostęp do Google'owskich aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Przedstawiciele Alphabet Inc. - konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład – potwierdzili w niedzielę w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona. Huawei w krótkim komunikacie odniósł się do tej informacji.

Kanadyjski biznesmen i były dyplomata formalnie za kratkami. W tle sprawa Huawei?

Dwaj zatrzymani w Chinach obywatele Kanady, były dyplomata Michael Kovrig i biznesmen Michael Spavor, zostali formalnie aresztowani pod zarzutem...

zobacz więcej

Informację o zerwaniu współpracy podała wcześniej w niedzielę na swym portalu należąca do Vox Media sieć „The Verge”, specjalizująca się w informacjach na temat nowinek technologicznych i działalności mediów, prezentująca także najnowsze produkty i rozwiązania wprowadzane przez spółki technologiczne.

Jak podkreśla Reuters, decyzja konglomeratu Alphabet Inc. jest związana z wcześniejszą, środową decyzją departamentu handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70 związanych z nim firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Dodatkowo, prezydent USA Donald Trump podpisał 15 maja rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty, uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Co ze smartfonami Huawei?


Decyzja o zerwaniu przez Alphabet Inc. współpracy z Huawei w praktyce będzie oznaczać, że chiński koncern traci niemal natychmiast dostęp do google'owskich aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android. Następna generacja chińskich smartfonów niejako automatycznie nie będzie mieć dostępu do popularnych aplikacji i usług oferowanych przez Google Play Store, jak Gmail czy Youtube.

Huawei zachowa jedynie dostęp do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych - AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego.

Użycie sprzętu Huawei w G5 zagrozi współpracy Wielkiej Brytanii z USA

Użycie technologii i sprzętu chińskiego producenta Huawei w brytyjskiej infrastrukturze sieci 5G może zagrozić współpracy wywiadowczej Wielkiej...

zobacz więcej

Agencja Reutera przypomina w komentarzu, że w piątek pojawiły się informacje, iż departament handlu USA może okresowo złagodzić restrykcje nałożone na chiński koncern Huawei, by umożliwić amerykańskim firmom współpracującym z chińskim koncernem w sferze rozwiązań oraz infrastruktury „przestawienie się” i „funkcjonowanie bez zakłóceń”.

Po piątkowym oświadczeniu rzecznika departamentu handlu, „nie było jasne, w jakim zakresie restrykcje departamentu handlu mogłyby dotknąć dostępu do oprogramowania koniecznego dla funkcjonowania systemu operacyjnego Android, czyli systemu z jądrem Linux dla urządzeń mobilnych” – pisze Reuters.

Komunikat Huawei

Do całej sprawy odniosła się w krótkim komunikacie firma Huawei, która podkreśliła swój wkład we wzrost sprzedaży telefonów z systemem Android na całym świecie. Zapewniono także obecnych właścicieli Huawei i Honor, że nadal będą otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń.


„Huawei wniósł znaczący wkład w rozwój systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracowaliśmy z ich platformą open-source w celu stworzenia ekosystemu, który przyniósł korzyści zarówno użytkownikom, jak i branży. Huawei będzie nadal zapewniać aktualizacje zabezpieczeń i usługi posprzedażne dla wszystkich istniejących produktów Huawei i Honor dla smartfonów i tabletów, obejmując te, które zostały sprzedane i które są nadal dostępne na całym świecie. Będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników na całym świecie” – brzmi komunikat firmy.

źródło:
Zobacz więcej