RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rosja jutro rozpocznie tłoczenie czystej ropy do Polski

Problemy z dostawami rosyjskiej ropy zaczęły się 19 kwietnia, gdy białoruskie służby odpowiedzialne za tranzyt paliwa zauważyły gwałtowny spadek jakości surowca (fot. pixabay.com/awsloley)

Rosja rozpocznie w poniedziałek tłoczenie czystej ropy do Polski. Poinformowała o tym agencja Ria Novosti, powołując się na wypowiedź rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka.

Wicepremier Białorusi: Tranzyt ropy do Polski ruszy w ciągu siedmiu dni

Strona rosyjska poinformowała Białoruś, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni –...

zobacz więcej

Wcześniej wiceprezydent rosyjskiej spółki Transnieft Igor Demin oświadczył, że surowiec odpowiedniej jakości zostanie wpuszczony do jednej z północnych nitek rurociągu tranzytowego i popłynie w kierunku polskiego i niemieckiego odcinka rurociągu „Przyjaźń”.

Problemy z dostawami rosyjskiej ropy zaczęły się 19 kwietnia, gdy białoruskie służby odpowiedzialne za tranzyt paliwa zauważyły gwałtowny spadek jakości surowca.

Okazało się, że rurociągiem „Przyjaźń” płynie ropa zanieczyszczona chlorkami organicznymi. Białoruś, Polska, Niemcy i Ukraina wstrzymały tranzyt. Na początku maja po oczyszczeniu ropociągu czyste paliwo popłynęło na Białoruś.

Na razie nie wiadomo, jakie straty poniosły kraje tranzytowe w związku z tą sytuacją. Białoruscy eksperci twierdzą, że tylko ich kraj stracił na tym incydencie kilkaset milionów dolarów.

Natomiast rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak powiedział agencji Interfax, że może chodzić o łączną kwotę 100 milionów dolarów.

źródło:
Zobacz więcej