RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Konwencja Kukiz'15: walka o transparentność i „przebiurokratyzowanie Europy”

W czasie konwencji we Wrocławiu zaprezentowano kandydatów Kukiz'15 w wyborach do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim (fot. PAP/Jan Karwowski)
W czasie konwencji we Wrocławiu zaprezentowano kandydatów Kukiz'15 w wyborach do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim (fot. PAP/Jan Karwowski)

My głosimy nie tylko hasła, ale bardzo mocno pracujemy, by stworzyć nową frakcję w Europie, która zadba o równość wszystkich podmiotów, wszystkich państw, o równe szanse – mówił Paweł Kukiz we Wrocławiu, podczas regionalnej konwencji swego ugrupowania. W czasie wydarzenia zaprezentowano kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim. Liderką listy Kukiz’15 jest posłanka Agnieszka Ścigaj.

Kukiz: Te wybory to decyzja czy dążymy do suwerenności Rzeczypospolitej

Nie możemy zlekceważyć wyborów do PE, ponieważ te wybory to decyzja czy dążymy do suwerenności RP w ramach Unii Europejskiej, czy też sami...

zobacz więcej

Paweł Kukiz przypomniał, że od kilku miesięcy jego ugrupowanie współpracuje i prowadzi rozmowy z ruchem Pięciu Gwiazd, który współrządzi we Włoszech oraz również z ugrupowaniami obywatelskimi z Chorwacji, Grecji, Estonii i Finlandii. Efektem tej współpracy jest Manifest Europejski.

– Jego pierwszym filarem jest nasza wspólna wizja Europy, czyli nade wszystko równe szanse, równouprawnione państwa. Nie może być tak, by Komisja Europejska była organem, który trzyma wszystkich w garści, trzyma wszystkich za gardło. Komisja Europejska to jest taki neoarystokratyczny dwór, zgromadzony wokół takiego swoistego małżeństwa kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oni są w stanie wykonać każdy rozkaz, byle tylko utrzymać swoje synekury i swoją pozycję indywidualną na tym europejskim dworze – powiedział Kukiz.

Dodał, że celem Kukiz'15 jest walka o transparentność i „przebiurokratyzowanie Europy”. – I to, co najważniejsze, wspólnie też chcemy walczyć z korupcją – podkreślił Kukiz.

Zaznaczył, że drugim filarem programu wyborczego jego ugrupowania jest „pozycja Polski i Polaków w Europie”, objawiająca się np. zrównaniem dopłat rolniczych. – Jakim prawem rolnik niemiecki ma mieć większe dopłaty niż polski rolnik, czy grecki rolnik, bo to też nas łączy z tymi państwami. Jakim prawem mają do Polski trafiać produkty drugiej, gorszej jakości, np. w przypadku chemii czy proszków do prania – pytał Kukiz.

Według niego zarówno przedstawiciele Koalicji Europejskiej jak Prawa i Sprawiedliwości, choć deklarują, że walczą o sprawy Polaków, tak naprawdę ich deklaracje są pełne hipokryzji. Apelował, by nie „wchodzić w retorykę POPiS-u i nie lekceważyć tych wyborów”. Zaznaczył, że jeśli Polacy chcą, by przynależność naszego kraju do UE „nie służyła tylko wykorzystywaniu taniej siły roboczej z Polski, to muszą wybrać trzecią drogę”.

– Musicie bezwarunkowo wybrać trzecią drogę, drogę Kukiz'15, która prowadzi do Polski w Europie, ale i Europy dla Polski. Musicie koniecznie przemóc się ten pierwszy raz i nie mówić: „a wybiorę to mniejsze zło”. Nie. Macie do wybrania też dobro i mówię to z cała odpowiedzialnością. Dlatego, że od nas ludzie nie idą tam po synekury, po pieniądze, tylko idą służyć Polakom, służyć obywatelom – podkreślił Kukiz.

Biedroń: Mamy własnych talibów, którzy podnieśli rękę na wolność artystyczną

Wiosna złoży na jesieni projekt nowelizacji Kodeksu karnego znoszącej art. 196 dot. obrazy uczuć religijnych - tak by w Polsce nikt już nie był...

zobacz więcej

Liderka listy w okręgu dolnośląsko-opolskim Agnieszka Ścigaj zauważyła, że przez 15 lat obecności Polski w strukturach UE politycy zajmowali się tam „partyjniactwem, ideologią i tym, co służyło do rozgrywania polsko-polskiej wojenki na arenie europejskiej”. Dodała, że na Dolnym Śląsku, jak i Opolszczyźnie, nie brakuje zdolnych osób, przedsiębiorców, którzy zostali dostrzeżeni i wykorzystani przez zagraniczne firmy, a nie byli dostrzegani przez polskich polityków.

– Ten region to potencjał, który został dostrzeżony i wykorzystany – niestety wykorzystany przez zagraniczne firmy. To one głównie na tym skorzystały. A ten potencjał niestety został niedostrzeżony i zmarnowany przez naszych rodzimych polityków – podkreślała Ścigaj.

Podkreśliła, że na liście KWW Kukiz'15 są praktycy, fachowcy, którzy „znają życie, znają Dolny Śląsk i Opolszczyznę”. – Chcę zapewnić, że my będziemy waszymi rzecznikami. Po to się do PE wybieramy, żeby zadbać o wasze interesy, tam o nie walczyć i o nie się kłócić. Mówimy, że naszym celem są równe szanse. A równe szanse to płaca, to dobre zarobki. To jest nasz cel, który przyświeca nam i naszym partnerom z Europy – mówiła Ścigaj.

Jak dodała, chodzi o stworzenie dobrych miejsc pracy, zrównanie szans dla mikroprzedsiębiorców, rolników oraz wsparcie rozwoju polskiego handlu, który przez kilkanaście lat był zaniedbywany i niszczony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej