RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stulecie Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce uświetnił przejazd zabytkowego parowozu

20 maja 1919 r. powstała w Chrzanowie Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A. (od 1920 r. Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A., następnie Fablok). Niegdyś to była wizytówka miasta, wyprodukowano tam 10,5 tys. lokomotyw parowych i spalinowych, między innymi słynne Lux-torpedy. Jubileusz uświetnił przejazd pociągu turystycznego prowadzonego przez parowóz Ty 42-24, wyprodukowany w Fabloku w 1945 r.

Do Poznania, tak jak przed stu laty, przyjechał pociągiem Paderewski

zobacz więcej

- To lokomotywy specyficzne, prowadzi się je zupełnie inaczej niż lokomotywy współczesne spalinowe, elektryczne. Przede wszystkim trzeba utrzymywać kocioł pod parą – mówi maszynista Krzysztof Jakubina z Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa w Pyskowicach

Zakłady Fablok, które w II RP, w PRL i pierwszych latach po okrągłym stole produkowały tysiące lokomotyw, zostały w latach 90. objęty programem NFI, tj. tzw. „powszechnej prywatyzacji”, krytykowanego z powodu szeregu niejasności i afer.

W 2013 r. sąd ogłosił upadłość fabryki stanowiącej wówczas własność podmiotu zarejestrowanego na Cyprze. 6 lat później Fablok wykupiła polska spółka działająca w branży kolejowej. Nowy właściciel sugeruje możliwość wznowienia działalności.

Parowóz Ty 2/ Ty 42 to niemiecka konstrukcja wojenna produkowana od 1942 r. również w zakładach w okupowanej Polsce, w tym również w Fabloku. Chrzanowska fabryka wyrabiała lokomotywy tej serii do 1946 r.

Ty 42-24 jest jednym z dwóch czynnych parowozów tego typu w Polsce. Używany w ruchu do 1984 r., następnie przez pewien czas jako kocioł stały, w pierwszych latach XXI w. rdzewiał na bocznicy lokomotywowni w Łazach.

W 2008 r. został przeciągnięty do skansenu kolejowego w Pyskowicach i po wykonanej naprawie głównej przywrócony do służby. Obecnie bierze udział w paradach parowozów, gra w filmach i prowadzi pociągi turystyczne.

źródło:
Zobacz więcej