Timmermans: Orban i Fidesz to zagrożenie dla Węgier i Europy

Frans Timmermans na zjeździe Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) w Budapeszcie (fot. PAP/EPA/Balazs Mohai)

– Rządząca na Węgrzech konserwatywna partia Fidesz i premier Viktor Orban oznaczają zagrożenie dla Węgier i Europy – ocenił w sobotę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Budapeszcie na zjeździe Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP).

Orban: Stawką w wyborach do PE przetrwanie węgierskiej kultury

Stawką zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego jest przetrwanie węgierskiej kultury – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na...

zobacz więcej

– Fidesz i Viktor Orban oznaczają historyczne zagrożenie dla Europy, a przede wszystkim dla Węgier – oświadczył Timmermans.

Według niego Orban chce wyprowadzić Węgry z serca Europy. Zaapelował, by przyjrzeć się, kto jest przyjacielem Orbana – i wymienił m.in. wicekanclerza Austrii Heinza–Christiana Strache oraz wicepremiera Włoch Matteo Salviniego.

– Co do jednego są to miłośnicy Władimira Władimirowicza Putina. To nie może być dla Węgrów dobra wiadomość – oznajmił, podkreślając, że intencje Putina są oczywiste: jest to osłabienie UE oraz odebranie mieszkańcom gospodarczego i społecznego bezpieczeństwa.

Za optymistyczne uznał jednak to, że Węgrzy nadal uważają się za część Unii Europejskiej i chcą w niej pozostać.

Orban wyśle listy Węgrom spoza UE przed wyborami do PE

Viktor Orban rozpoczął wysyłanie listów do obywateli węgierskich z państw ościennych Węgier spoza Unii Europejskiej przed wyborami do Parlamentu...

zobacz więcej

Ze swej strony szef MSZP Bertalan Toth oświadczył, że stawką zbliżających się wyborów do PE jest powstrzymanie „Salviniego, Orbana i ich skrajnie prawicowych przyjaciół”. Obiecał, że jego partia wraz z partią Dialog będą podejmować starania, by ze środków unijnych korzystały nie skorumpowane rządy i wielonarodowe koncerny, tylko węgierscy pracownicy, i by młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za granicę.

Obecność Timmermansa w Budapeszcie Fidesz skomentował tak, że opozycja węgierska stanęła murem za wiodącym kandydatem sił proimigracyjnych. Rzecznik Fideszu Balazs Hidveghi ostrzegł, że Timmermans jest „człowiekiem (amerykańskiego finansisty George'a) Sorosa” i jeśli zostanie szefem KE, to zalegalizuje imigrację gospodarczą, co będzie oznaczało obowiązkowe kwoty relokacyjne, osiedlanie migrantów i karanie krajów, które są temu przeciwne.

Hidveghi zaznaczył, że po przeciwnej stronie znajduje się Fidesz i jego koalicjant Chrześcijańsko–Demokratyczna Partia Ludowa, reprezentujący ludzi, którzy nie chcą dyktatu Brukseli i chcą powstrzymać imigrację oraz obronić swoją ojczyznę.

źródło:

Zobacz więcej