RAPORT

Kampania 2020

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostanie zamknięte

Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy Rapperswil-Jona (fot. Wikimedia Commons/Javier Carro)

Pomimo starań polskich polityków i urzędników, a także prezydenta Szwajcarii, władze szwajcarskiej gminy Rapperswil postanowiły, że Muzeum Polskie znajdujące się na Zamku w Rapperswilu zostanie zamknięte.

Prezydent: poprosiłem o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu

zobacz więcej

Zgodnie z obecnym planem, Zamek Rapperswil, będący własnością władz lokalnych, zostanie odnowiony do 2022 r., a Muzeum Kultury i Historii Polski nie będzie już funkcjonować jako niezależny obiekt.

Rok temu ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch próbował zawrzeć kompromis z władzami kantonu St. Gallen, w którym położone jest Rapperswill, w celu zachowania muzeum. Christoph Siegrist, szef lokalnego kościoła powiedział wtedy: – Decyzja w sprawie Muzeum Polskiego nie uległa zmianie. Z pewnością zostanie zamknięte.

Podczas wtorkowego spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent Szwajcarii Ueli Maurer oświadczył, że obywatele tej gminy zdecydowali, jak zagospodarować budynek, w którym znajduje się muzeum. – Nasz rząd nie może nic nakazać czy polecić samorządowi. Po prostu musimy starać się znaleźć rozwiązanie za obopólną zgodą. Sądzę, że znajdziemy takie rozwiązanie, kiedy wyjaśnimy tę całą sytuację; rozwiązanie dobre dla Polski – mówił Maurer.

Szwajcarski prezydent wyraził chęc współpracy na rzecz kompromisu między Rapperswilem a państwem polskim, ale jak się okazuje, bezskutecznie.

Założone w 1870 r. przez hrabiego Władysława Platera Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy Rapperswil-Jona. Od 2008 r. gmina próbuje usunąć instytucję i dokonać przebudowy zamku. W 2017 r. burmistrz Rapperswil zapowiedział w wywiadzie prasowym, że po rozpoczynającym się w 2020 r. remoncie Muzeum nie wróci na zamek.

źródło:
Zobacz więcej