RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Austrii: Przedterminowe wybory są konieczne

Prezydent Alexander Van der Bellen oświadczył, że kolejne kroki omówi z kanclerzem Sebastianem Kurzem w niedzielę (fot. PAP/EPA/FLORIAN WIESER)

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen w sobotnim komunikacie dla prasy poinformował, że rozmawiał z kanclerzem Sebastianem Kurzem, który rozwiązał rządzącą koalicję, na temat przedterminowych wyborów i uznał, że są one konieczne.

Kanclerz Austrii zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych tak szybko jak to możliwe. Sytuacja ma...

zobacz więcej

Prezydent oświadczył, że kolejne kroki omówi z kanclerzem w niedzielę.

Wcześniej Kurz zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych tak szybko, jak to możliwe, w związku ze skandalem, jaki wywołało opublikowanie nagrania, na którym jego zastępca Heinz-Christian Strache oferował państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji.

W oświadczeniu Kurz wyjaśnił, że Austriacka Partia Wolności (FPOe), która od grudnia 2017 r. jest koalicyjnym partnerem jego Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), niweczy jego plany przeprowadzenia reform.

Kanclerz ocenił też, że nie jest możliwe zawarcie koalicji z Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe), ponieważ nie pozwoliłoby to jego gabinetowi na prowadzenie polityki ograniczania wydatków i redukcji podatków.

Wcześniej w sobotę do dymisji podał się Strache, który był szefem FPOe i wicekanclerzem. Powodem było opublikowane w piątek przez niemieckie gazety „Sueddeutsche Zeitung” i „Spiegel” nagranie wideo, na którym Strache oferuje państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w uzyskaniu przez jego partię lepszego wyniku w wyborach.

W wyborach z października 2017 roku FPOe zajęła trzecie miejsce – za OeVP i socjaldemokratami – uzyskując 26 proc. głosów. FPOe zwiększyła swoje poparcie o 5,5 pkt proc. w stosunku do poprzednich wyborów, a liczbę mandatów w 183-osobowej Radzie Narodowej z 40 do 51. W grudniu 2017 r., po niespełna dwumiesięcznych negocjacjach, powstał koalicyjny rząd OeVP i FPOe, na którego czele stanął Kurz.

źródło:

Zobacz więcej